2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?

2020 yılına geldiğimiz bu aylarda birçok insan yeni evine çıkmak için konut hayalleri kurmakta. Bu bağlamda yeterli parası olmayan birçok müşteri bankalar ile anlaşarak en uygun konut kredisini almak istemekte. Bundan dolayı ING, Akbank, Vakıfbank, Garanti BBVA gibi çeşitli bankalar en uygun faiz oranları ile müşterilere konut kredisi sunmak ister. Genel olarak %0,89 faizden başlayan konut kredileri yüksek kredi ile beraber bazı müşteriler için yüksek olabilir. Bundan dolayı müşteriler daha düşük faiz oranlarına sahip bankaları araştırırlar veya düşüp düşmeyeceğini merak ederler. Şimdiden bazı bankaların faizleri düşürdüğünü de söylememiz gerek fakat 2020 için konut kredisi faizlerinin düşüp düşmeyeceği ile ilgili elimizde birkaç bilgi bulunmakta.

 

Merkez Bankası’ndan Açıklamalar

Merkez bankası, 2020 için konut kredisi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği konusunda birkaç açıklama yapmış bulunmakta. Bildiğiniz üzere Merkez Bankası, geçen yıldan beri faizleri düşürme eğiliminde. Bununla beraber birçok kredi faizleri de gerileyerek daha uygun bir hale gelmeye başladı ve müşteriler daha uygun kredi faizleri ile kredi almayı sürdürdü. Fakat konut kredisi için aynı durum söz konusu değil. Durumu iyi olmayan birçok müşteri yüksek miktarda kredi alırken konut kredisinin yüksek olmasından şikayetçi olabilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi

Bu durum ile ilgili Merkez Bankası önemli bir açıklama yaptı. Her ne kadar şu anda da kredi faiz oranlarında %0,89’a kadar düşüş yaşansa da bazı müşteriler faizlerin daha ne kadar geri çekileceğini merak etmekte. Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi ile konut kredisi faizlerinde de düşüşler yaşandı. Hatta Merkez Bankası yaptığı açıklamaya göre eğer ki yıl sonu enflasyon tahmini tutarsa faizlerin %0,61 seviyesine kadar gerileyeceği de açıklanmakta.

 

Bankaların Konut Kredisi Faizleri

Güncel olarak bankaların konut kredisi faizlerini incelediğimizde ING yakın zamanda faizlerini %0,89’a çekti. Diğer bankaları incelediğimizde:

 • TEB %0,94
 • Akbank %0,99
 • Türkiye İş Bankası %0,95
 • Garanti BBVA %0,99
 • Vakıfbank %0,79
 • Ziraat Bankası %0,79
 • Yapı Kredi %0,89
 • Halkbank %0,94

QNB Finansbank %1,09

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

 1. Konut Kredisi Faiz Oranları 2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? için yorumda bulun

  2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? için ilk yorumu yapabilirsin.