2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 tarla destek parası ne zaman verilecek size bilgi vereceğiz. Her yıl olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yine destekler verilmeye devam ediyor. Çiftçilerimiz tarım destekleri ile ilgili çeşitli konularda başvurularda bulunuyor. Bu destekler, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yatırılıyor. Günümüzde internet üzerinden de bu hibe destekleri ile ilgili sorgulamalar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tarım destekleri ve hibeler çeşitli alanlarda toplanıyor. Bunların içerisinde koyun hibe desteği, ilaç, mazot veya büyükbaş hayvancılık gibi çeşitli konularda desteklerin alınması mümkündür. Destekleme almak için belirli şartları haiz olmanız gerekmektedir. Bunun için de 2020 destek kredileri ile ilgili olarak gerekli şartları sunan çiftçiler, destek kredilerine başvurabilmektedir.

2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek

2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek

2020 yılı destekleme ödemeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek ödemeleri ve tutarları Nisan ayında açıklanmış bulunuyor. Tarım Ve Orman Bakanı Pakdemirli tarafından yapılan açıklama gereğince, manda, malak desteği, buzağı desteği, çiğ süt desteği ve küçükbaş sürü büyütme desteği başlıkları altında toplam 1 milyar 759 milyon lira ödeme yapılacağı resmi olarak açıklanmış bulunuyor.

2020 Tarla Destek Paraları Nasıl Değerlendirmeye Alınır?

2020 tarla destek parası ne zaman verilecek sorusunun cevabı ise nisan ayından başlamak üzere verileceğidir. Çiftçi üreticilere devlet tarafından üretimlerine göre belirli bir para verilmektedirç Bunun için ÇKS belgesine sahip olup aynı zamanda da Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çiftçilerin alacağı ödemeler ve tarihler buna göre belirlenir. Buna bağlı olarak da ödemeler gerçekleştirilir.

Ödemeler T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak olmakla birlikte 27 Mart’tan itibaren başlamış ve çeşitli alanlarda yapılmaya devam etmektedir. Çiftçiler bu fırsatlardan yararlanırken Ziraat Bankası hesaplarına yatırılan bu paralar sayesinde daha rahat bir şekilde ödeme gerçekleştirebilmektedir. Elbette ki yapılacak olan ödemeler sadece mazot, gübre veyahutta büyükbaş hayvancılık için değil aynı zamanda da çeşitli alanlarda tarım faaliyetleri gösteren kişilere de farklı bir destek kredileri kullanılmaktadır.

2020 Tarla Destek Paraları Nasıl Alınır?

Genel anlamda 2020 tarla destek parası ne zaman verilecek sorusunun cevabı aslında nisan ayından başlamak üzere olmakla birlikte her bir alanda farklı destek paketleri açıklanmıştır. Bunlar hakkında da biraz detaylı bilgi vermeye çalışalım.

Hububat baklagil fark ödemesi desteği, 29 Mayıs 2020 tarihinde başlayacak olup tebliğ yayın tarihi bu şekilde açıklanmış bulunmaktadır. Bunun için devletin istediği alım satım belgesi, borsa tescil beyannamesi, lisanslı depolara teslim edilen ürünler için ELÜS belgesidir. Bu arada şunu da özellikle altını çizmekte fayda var. ELÜS belgesini ibraz eden çiftçiler için alım satım belgesi veya borsa onay belgesi istenmeyecektir. Direkt olarak ELÜS belgesi ile başvuruda bulunma şansına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği, 30 Nisan 2020 tarihi olarak açıklanmıştır. Yine aynı şekilde ELÜS belgesi olması durumunda borsa onayı gerekmemektedir. Yalnız kütlü pamuk için tohum sertifikası kullanılması gereken belgeler arasındadır. Bu belgeleri ibraz ederek sizler de bu işlemlerden yararlanabilirsiniz.

2020 tarla destek parası ne zaman verilecek sorusu ile ilgili olarak yine dane mısır fark ödemesi desteği ile bahsedebiliriz. Bu da 29 Mayıs 2020 olarak tebliğ edilmiş bulunmaktadır. Yine ELÜS belgesi ibraz edenler, alım satım belgesi ve borsa onayı istenmeksizin bu işlemi gerçekleştirebileceklerdir.-Bu işlem gerçekleştirmek için ELÜS belgesine sahip değilseniz bu durumda borsa tescil beyannamesi ve alım satım belgenizde bu başvuruyu yapabilmektesiniz. Dane zeytin fark ödemesi ise 30 Nisan 2020 olarak tebliğ edilmiştir. Yine burada ELÜS belgesi karşımıza çıkmaktadır. Aynı şartlara olması durumunda bu işlemi gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

2020 Tarla Destek Paraları Organik Ve İyi Tarım Uygulamaları

Organik tarım desteği ile gelirsek bu durumda 30 Nisan 2020 tebliğ yayın tarihi olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Evraklarla ilgili herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır. İyi tarım uygulamaları desteği ise yine 30 Nisan 2020 olarak tebliğ yayımı tarihinde çıkmakla birlikte burada istenen farklı belgeler bulunmaktadır.

  1. İyi tarım uygulamaları sertifikası
  2. İyi tarım uygulamaları destekleme ödemesi sertifikası eki
  3. Örtü altı alanlarda iyi tarım uygulamalarına ait kayıt sistemi belgesi.

Bu üç belge ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kısacası 2020 tarla destek parası ne zaman verilecek sorusunun cevabı Nisan ayından başlamak üzere Haziran sonuna kadar süreceğidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. 2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman 2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek? için yorumda bulun

    2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek? için ilk yorumu yapabilirsin.