2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı?

Daha önce herhangi bir bankadan kredi alan birçok esnaf ve vatandaş, 2020 yılına girdiğimiz bu dönemde yeni bir sicil affı olmasını istiyor. Birçok vatandaşın geçmiş yıllardan kalma borcu yüzünden yeni bir kredi alamayan vatandaşlar, bu sorunun çözülmesini bir an önce istemekte. En son 2017 yılında uygulanan kredi sicil affı için 2020 yılında da bir yasal düzenleme söz konusu.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil affı, geçmiş yıllarda borcu olan müşteriler için bu müşterilerin sicilinin temizlenerek tekrar kredi almasına imkan sağlayan düzenlemedir. Örneğin bir müşterinin geçmiş yıllardan kalma birikmiş bir borcu olsun. O müşteri, bankadan yeni bir kredi alamıyor. Fakat onaylanan kredi sicil affı düzenlemesi ile birlikte geçmiş yıllardaki kredi borcu sicili temizlenerek tekrar kredi alabilir duruma geliyor.

2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı

2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı

Kredi Sicil Affı 2020 Yılında Olacak mı?

Kredi sicil affı, bilindiği üzere en son 2017 yılında olmuştu. Bu sayede birçok esnaf ve müşteri bu durumdan yararlanarak temiz bir sicil ile yeni krediler alabilmişti. 2020 yılına geldiğimiz bu günlerde birçok müşteri kredi sicil affının tekrar çıkıp çıkmayacağını merak etmekte.

2020 yılı ile beraber meclisten kredi sicil affı ile ilgili bir çalışma yapıldı. Hatta bu düzenleme iyileştirilerek birkaç değişiklik yapıldı. Torba yasa ile beraber sicil affı yasasının da yakın zamanda onaylanarak herkesin faydalanacağı bir hale gelmesi beklenilmekte. 2020 yılı içerisinde bu yasa yürürlüğe girecek mi henüz net bir bilgi yok fakat çalışmalar bu konu üzerinde devam ediyor.

Düzenlemenin Ayrıntıları

Bu düzenleme ile beraber birçok değişiklikler de yapılmış olacak. Düzenlemeye eklenecek bir madde ile beraber sahte çek işine karışıp hapis cezası alan vatandaşlar için 3 yıl içerisinde borcunu ödeme imkanı verilecek. Eğer ki vatandaş, borcunu 3 yıl içerisinde tamamlayamaz ise tekrar hapis cezası alması gündeme gelecek. Çek sahibi, tutarın %10’unu hemen ödeyip kalanını 3 yıl içerisinde zamanla ödemek zorunda kalacak. Bu sayede çek mağduru olan müşteri, tekrar kaybettiği parasını geri kazanabilecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. 2020 Yılında Kredi Sicil Affı 2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı? için yorumda bulun

    2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 2020 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak mı? için ilk yorumu yapabilirsin.