Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır? (Aile Toplum Kağıdı Sorgulama)

Devlet tarafından gerçekleştirilecek olan işlemlerde insanları başvurularını yaparlarken belirli belgeleri teslim etmek durumundadırlar. Aile toplum kağıdı da bu belgelerden bir tanesidir. Bazı kurumlar aile hakkındaki bilgileri almak için bu belgeyi talep etmektedir.

Aile Toplum Kağıdı Nedir?

Ülkemizde sosyal ve ekonomik problemlerin belirlenmesi, arından da bu sorunların ortadan kaldırılması için devletten yardım alınabilmektedir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bünyesinde bulunan aile ve toplum hizmetleri tüm vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunları çözmek için kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum, ailelerin bir bütün olarak kalması ve hiçbir aile bireyinin olumsuz şekilde etkilenmemesi için gerekli tüm maddi ve manevi desteği sunabilmektedir.

Aile ve toplum hizmetleri tarafından sunulacak olan yardımlar öncesinde aile hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Bu konuda ailenin kendisinin vereceği bilgilere güvenmek mümkün olmaz. Alınacak olan yardımların doğru ailelere ulaşması için aileler hakkındaki bilgilerin bir belge üzerinden incelenmesi gerekir. Ailede yer alan bireylerin sayısını, ikamet ettikleri yerleri ve ailenin maddi durumunu belirten evrak aile toplum kağıdı olarak isimlendirilmektedir. Hazırlanan bu evrak, özel kurum ya da kuruluşlar talep ettiğinde verilerek gerekli kontroller yapılır.

Aile Toplum Kağıdı Nedir

Aile Toplum Kağıdı Nedir

Aile Toplum Kâğıdı Nereden Alınır?

Kendilerine gelen talep sonrasında aile toplum kağıdı almak isteyen kişiler, bunun için farklı seçenekleri değerlendirebilirler. İl ve ilçelerde bulunan hükümet konaklarının içerisindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlardan bu belge rahatlıkla alınabilmektedir. Bunun yanı sıra nüfus müdürlüklerine giden kişiler kimlik kartları ile bu belgeyi alabilirler. E-devlet şifresini almış olan ve sistemi kullanmayı bilen kişiler e-devlet üzerinden de aile toplum kağıdını alabilmektedir.

Hükümet Konağı ve Nüfus Müdürlüklerinden Aile Toplum Kağıdı Alma

Her il ve ilçede hükümet konakları yer almaktadır. Birçok insan bu kurumun sürekli olarak önünden geçse de hangi işlemleri yaptığını ve görevini bilmemektedir. Hükümet konağının bünyesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumu bulunmaktadır. Bu kurum zor durumda olan vatandaşlarımız için gerekli tüm desteği sunar. Bu kuruma giderek başvurularını yapan kişiler rahatlıkla aile toplum kağıdını alabilecektir.

Yanlarında götürmeleri gereken belgeler ya da çalışma saatleri gibi bilgileri almak ve sonrasında hükümet konağına gitmek isteyen kişiler 0312 705 55 00 numarasını arayarak bilgi alabilmektedir. Bu numara Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ait olan numaradır ve gerekli bilgileri ayrıntılı bir biçimde sunacaktır.

Nüfus müdürlüklerinden bu belgeyi almak isteyen kişilerin ilçelerinde yer alan nüfus müdürlüklerine kimlik kartları ile başvurması gerekmektedir. Görevlilere bu belgeyi almak istediklerini söylerlerse yalnızca birkaç dakika içerisinde belge kendilerine teslim edilecektir.

E-devlet Üzerinden Aile Toplum Kağıdı Alma

E-devlet olarak isimlendirilen sanal platformun kuruluşu insanlar için çok büyük bir kolaylık sağlamıştır. Birçok resmi belge bu sistem üzerinden kolaylıkla çıkarılabilirken devlet kurumlarına gidilmesine gerek kalmaz. Aile toplum kağıdı için de bu durum geçerli olmaktadır.

E-devlet üzerinden aile toplum kağıdı alacak olan kişilerin ilk etapta e-devlet şifresine ihtiyacı vardır. Aktif olarak bu platformu kullanan kişiler şifrelerini de bilirler. Henüz şifresini almamış olan ve aile toplum kağıdı almak için buna ihtiyaç duyan kişilerin en yakın PTT şubesine giderek başvurularını yapması gerekmektedir. Yapılan başvurular sonrasında hemen şifreler tanımlanarak insanlara sunulmaktadır.

E-devlet şifresini edinen kişiler sonrasında resmi internet sitesi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yaparlar. Giriş işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra arama kısmına “aile toplum kağıdı” yazılmalıdır. Bu arama işlemi sonrasında gerekli ekran karşımıza çıkar. Buradan “belgeyi oluştur” seçeneğini tıklayan kişiler rahatlıkla bu belgeyi alabileceklerdir.

İşlem doğru bir şekilde devam ederse belgeler hazırlanır ve bilgisayara indirilmeye hazır hale gelir. Bilgisayara indirilen belgeler yazıcılar aracılığıyla çıkartılarak gerekli kurumlara teslim edilebilmektedir. Bazı kurumlar mail yoluyla bu belgeyi almayı da kabul etmektedir.

Aile Toplum Kağıdı Ücreti Ne Kadar?

Bu belgeyi alacak olan kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek olmayacaktır. Nüfus müdürlükleri ve hükümet konakları hiçbir ücret talep etmeden bu belgeyi teslim ederler. Ancak e-devlet üzerinden yapılan işlemlerde bilgisayarlara indirilen dosyaların yazıcıdan çıkartılması gerekecektir. Kırtasiyelerden gerçekleştirilebilen bu işlem son derece basittir ve düşük bir ücret talep edilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Genel
  • Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır? (Aile Toplum Kağıdı Sorgulama)

Bir Cevap Yazın

  1. Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır? (Aile Toplum Kağıdı Sorgulama) için yorumda bulun

    Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır? (Aile Toplum Kağıdı Sorgulama) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır? (Aile Toplum Kağıdı Sorgulama) için ilk yorumu yapabilirsin.