B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir?

Mobil cihazların ve cep telefonlarının sıklıkla kullanıldığı günümüzde en önemli pazarlama sistemlerinden biri de SMS sistemleri. Tabii ki bu SMS’ler gün geçtikçe daha can sıkıcı bir hale gelince belirli kanuni çerçeveler içerisinde bunların yapılması sağlanıyor. B001, B002, B003 mesajları nasıl iptal edilir, nasıl bunlarla ilgili çözüm üretebilirsiniz? Bu yazımızda da size bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak B001, B002 ve B003 hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım. Bilindiği gibi son yıllarda gerek kurumsal firmalar gerekse çeşitli kurum ve kuruluşlar sizlere SMS yoluyla ulaşabilmektedirler. Bu sizin bir veritabanına kayıt olduğunuz anlamına gelmektedir. Kullanmış olduğumuz birçok internet sitesinde vermiş olduğumuz telefon numaraları herhangi bir işletmeye girerken vermiş olduğumuz telefon numarası belirli veritabanlarında saklanmaktadır. Bu veritabanları bazen firmalar arasında alışveriş ile geçerken bazen de firmaların kendi reklam amacıyla kullandığı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu kadar yoğun şekilde kullandığımız cep telefonlarına B001, B002, B003 mesajları nasıl iptal edilir? Bu konu hakkında da size bilgi verelim.

B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir

B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir

Öncelikli olarak burada geçen kodlar yani B001, 02 ve 03 aslında Avea, Vodafone ve Turkcell’i temsil etmektedir. B001 Avea iletişim sistemleri, B002 Turkcell iletişim sistemleri ve B003 Vodafone iletişim sistemlerini anlatmaktadır. Kullanıcı bu kodlara baktığı takdirde mesajın nereden geldiğini öğrenebilir ve buna göre hareket edebilir. Size gelmiş olan mesaj bu durumda bu şirkete ait bir şekilde gönderilmiş demektir.

B001, B002, B003 Sistemlerine Nasıl Giriş Yapılır?

Sizler alışveriş yaptığınızda veya az önce de söylediğimiz gibi herhangi bir yere üye olduğunuzda vermiş olduğunuz telefon numaraları veritabanlarında kullanılmaktadır. Bu veritabanları aracılığıyla size çeşitli iletişim sistemleri ulaşacaktır. Burada Turkcell, Vodafone ve Avea gibi iletişim sistemlerini size ulaşırkenki amacı aslında size belirli kampanyalardan bilgi vermek veyahutta bu kampanyalar ile ilgili size bir ürünün pazarlamasını sağlayabilmektedir. Bu yüzden de sizlere sunmuş olduğu mesajları nokta atış olarak sunabilmek adına cep telefonlarınıza mesaj olarak göndermektedir.

Sizler bu bilgilere ulaştığınız takdirde yani herhangi birini istemediğiniz takdirde B kodu ile başlayan numara SMS saati ile birlikte sizler de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bu konuda şikayette bulunabilirsiniz. İstenmeyen bir içerikle karşı karşıya kaldığınızda sadece oradaki B kodunu numarayı ve SMS saatini bildirmeniz yeterli gelecektir. Burada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerekli şekilde devreye girer ve sizin bu işlemi istemediğinizi bildirir.

Kod içermeyen bulunmayan veyahutta hiçbir şekilde telefon numarası gibi bilgileri olmayan sms’lerin de kesinlikle kullanıcı tarafından dikkate alınmaması gerekmektedir. Kullanıcılar hizmet aldıkları operatörlere göre müşteri hizmetlerini arayabilir ve bu mesajları istemediğini engellemek istediğini bildirebilirler. Her bir kullanıcının buna hakkı bulunmaktadır. Üçüncü parti yazılımlarla gelen mesajları engelleme şansına sahip olursunuz. Zaten bu noktada aslında SMS bilgilendirme sistemi sadece B001, B002, B003 mesajları nasıl iptal edilir ötesinde aynı zamanda gelen yazılımlarla da iptal etme şansını sizlere sunmak zorundadır. Her gönderilen SMS’in altında birlik verilmeli ve isterse kullanıcı bu linkle işlemi iptal edebilmektedir. Aynı zamanda da dediğimiz gibi kullanmış olduğunuz iletişim servisi aracılığı ile örneğin Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi servisler aracılığıyla da böyle bir başvuruda bulunabilir. Bu şekilde gelen mesajı engelleyebilirsiniz.

B001, B002, B003 Mesaj Sistemleri Nasıl Çalışır?

B001, B002, B003 mesajları nasıl iptal edilir sorusunun cevabını kısaca toparlamak gerekirse, müşteri hizmetleri en net sonucu sunacaktır. Hizmet almış olduğunuz firmayı arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisine gelen mesaj içeriğinden bahsetmenize gerek bulunmamaktadır. Gerekli engelleme sistemine işlemesi gerçekleştirilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra, mesaj sistemlerinin sonunda link de bulunabilmektedir. Direkt olarak bu link aracılığıyla da işlem iptal etme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Bu sistemler aslında veritabanı mantığıyla ve yazılıma bağlı çalıştığı için gelen linkten iptal için işlem yaptığınızda da otomatik iptal işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra sizin iptal işleminize bağlı olarak numaraya SMS gönderilemez. Ancak devam etmesi durumunda da yine müşteri hizmetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Otomatik yazılımlar da sizlerin başvurunuzla hemen işlem yapar ve sizi listenin dışına alır. Bu konuda da herhangi bir sıkıntı yaşamadan sonuç alma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. B001, B002, B003 Mesajları B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir? için yorumda bulun

    B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak B001, B002, B003 Mesajları Nasıl İptal Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.