Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Yaşadığımız dönemde alışverişlerin çok büyük bir bölümü kredi kartları kullanılarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda mağazaya giderek kartlarını kullanan kişiler bazı durumlarda ise internet üzerinden alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Bu alışverişlerde kredi kartları bazı hatalar verebilirken bu hataların neden kaynaklandığını bilmek, sorunun çözümü için çok önemlidir. Bankanız provizyon vermedi hatası sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir.

Provizyon kelime olarak karşılık anlamına gelmektedir. Kredi kartları ile yapılan işlemlerde bankalar ile iletişim kurulmaktadır. Doğru bir şekilde işlemler gerçekleştiğinde banka tarafından bu alışverişe onay verilir. Ancak bazı durumlarda banka işlemi onaylamaz ve provizyon vermeme durumu söz konusu olur. POS cihazları kullanıldığında ekranda bu hata net bir şekilde belirtilecektir.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Olur?

İnternet üzerinden yapılan işlemlerde bankanız provizyon vermedi hatası çok daha sık görülmektedir. Bunun farklı sebepleri olabilse de en büyük sebebi kredi kartlarının internet alışverişine kapalı olmasıdır. Birçok insan kart bilgilerinin çalınma ihtimaline karşı kartlarını internet alışverişine kapatmaktadır. Kartlar ilk alındığı anda da internet alışverişine kapalı haldedir. Bu sebeple kullanıcı talepleri ile açılması şarttır.

Bankalar tarafından onaylanmayan işlemlerin bir diğer sebebi bilgilerin yanlış girilmesidir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartının arka yüzünde yer alan CVV kodu kullanılmaktadır. Bu üç haneli şifre yanlış girilmişse provizyon verilmedi hatası alınabilmektedir. Mağazalarda POS cihazları ile yapılan işlemlerde bu durumlar söz konusu olmazken hatanın sebebi kredi kartının kullanım süresinin geçmiş olmasıdır. Bu olayların tamamında provizyon hatası ortaya çıkar.

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek

Bankanız Provizyon Vermedi Sorunu Nasıl Çözülür?

Yaşanan bu sorunun çözümü tek şekilde yapılmamaktadır. Yaşanan probleme sebep olan etmene göre bir çözüm uygulanır. Eğer CVV kodu sebebiyle işlem bu hatayı verdiyse CVV kodu doğru bir şekilde okunup bilgisayara girilir ve işlem tekrarlanır.

Kredi kartlarının internet alışverişine kapalı olması sebebiyle bu hata yaşanıyorsa mobil uygulamalar üzerinden internet alışverişi aktif hale getirilebilir. İnternet bankacılığı da kullanılmıyorsa bu durumda kişilerin müşteri hizmetlerini araması gerekmektedir.

Kullanım tarihi geçen kredi kartları için bankalar otomatik olarak yeni kartları gönderirler. Ancak kartlar elinize ulaşmamışsa müşteri hizmetlerini arayarak yenisini talep edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Bankanız Provizyon Vermedi Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? için yorumda bulun

    Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? için ilk yorumu yapabilirsin.