Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Batı Karadeniz Kalkınma ajansı, kamu, özel ve sivil toplum örgütlerini iş birliğine davet eden bir kuruluş olma özelliği taşıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 184. Maddesine göre kurulan bu kurum ile bölgelerin gelişimini desteklenmekte ve bölgeler arasında yaşanan farklılıklar büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Yine Cumhurbaşkanlığı 188. Madde üzerinde bu kurum ve kuruluşların görev ve yetkilileri kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Nedir?

Yazımızda BAKA nedir, ne tür projelere destek veriyor konuları hakkında kapsamlı bilgilere yer vereceğiz. Batı Karadeniz Kalkınma ajansı 10 yılı aşkın süredir hizmet veren Kalkınma ajanslarından yalnızca bir tanesi. Bu ajans Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan projeler ile ilgileniyor. Batı Karadeniz Kalkınma ajansı Genel Sekreteri olan Volkan Güler ise bu projelerin incelenmesi ve değerlendirilmesi konusunda ajansa katkı sağlıyor.

Ajansın 2021 yılı içerisinde tahsis etmeyi planladıkları meblağ ise yaklaşık 58.8 milyon TL. Volkan Güler tutarın 42.2 milyon TL’sinin Güdümleme Proje Desteği, 6 milyon TL’sinin Finansman desteği, 3 milyon TL’sinin Covid 19 ile mücadele desteği, 6 milyon TL’sinin ise SOGEP için ayrılacağını duyurdu.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Desteklenen Projeler

Volkan Güler 2021 yılı içerisinde Sonuç Odaklı Programlar içerisinde yer alan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile Ekoturizm ve Girişimcilik konuları üzerine yoğunlaşacaklarını belirtiyor. Aynı zamanda Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversite’si ile iş birliği içerisinde bir çalışma yürüten bu ajans, Tarımsal İnovasyon ve Teknoloji geliştirme merkezi kapsamında güdümlü projelere yer vererek farklı bitki türlerini bu 3 bölgeye kazandırabilmeyi hedefliyor.

Batı Karadeniz Kalkınma ajansı yılın ilk 6 ayında Sonuç Odaklı Programlar neticesinde, bu bölgenin güçlü sektörleri arasında gösterilebilecek Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ilerleme kaydedebileceklerini düşünüyor. Bu programın olumlu sonuç vermesi durumunda katma değeri yüksek bitkilerin üretimi yapılabilecek. 2021 yılı Batı Karadeniz Kalkınma ajansı desteklenen projeler arasında, uçucu yağ üretimini ele alan projelerin bir adım öne çıkacağı belirtiliyor.

Volkan Güler özellikle bu alandaki projeleri destekleyerek ve yüksek teknolojileri de kullanarak verimliliği artırabileceklerini öngördüklerini ifade ediyor. Ajans 2021 yılının ilk çeyreği itibariyle projeleri inceleyerek, ilgili yatırımlar ile ilgili Finansman desteğini gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu projeler için tahsis edilecek Finansal desteğin ise 6 milyon TL olacağı belirtiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.