Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı, 08.02.2006 tarihinde yürürlüğe giren 5449 sayılı Kalkınma ajanslarının kuruluşu ile ilgili oluşturulan kanunun 3. Maddesine dayandırılarak kurulmuştur. Kurulma tarihi, Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonu sonrasında 14 Temmuz 2009 olarak belirlenmiştir.

Bu ajans adından da anlaşılacağı üzere Bursa, Bilecik ve Eskişehir bölgesindeki gelişimi hızlandırmak, sürdürmek ve diğer bölgeler arasındaki farkı azaltabilmeyi amaçlıyor. Bu amaçlar çatısı altınsa ise bazı kurum ve kuruluşların oluşturdukları projeleri destekleyerek, ilgili Finansman desteğini sağlayabiliyor.

BEBKA Nedir?

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı

BEBKA nedir sorusunda yukarıda da belirtildiği gibi bölgelerin ihtiyaçlarına yönelik çözüm üretebilmekte ve çözüm üretebilme konusunda projeler geliştiren kurumlara finansal destek sağladığını söylemek mümkündür.

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı, 2020 yılı içerisinde ilgili kurum ve kuruluşlara 8 milyon TL civarında destek sağlamıştır. BEBKA 2021 yılı içerisinde ise kurumlara destek paketi hazırlamayı planlıyor. Ajansın genel sekreteri olarak görev yapan M. Zeki Durak 2021 yılı içerisinde, bölgedeki turizm potansiyelini arttırmak istediklerini belirtiyor.

Durak bölgenin turizm sektörünü artırarak, diğer bölgelerle rekabete girebileceklerini düşündüğünü ve turizm projeleri içinde 8 milyon TL bütçe ayırdıklarını kaydetti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda ilerleyen bu ajans girişimcilere yönetim, finansman, pazarlama ve hukuki süreçleri kapsayacak şekilde 10 milyon TL’lik bütçe hazırlayabilecek.

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı

Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı

BEBKA Proje Örnekleri 2021

BEBKA proje örnekleri 2021 içerisinde ağırlıklı olarak yenilikçi iş fikirleri, genç girişimcileri eğitim ve mentorluk gibi konular yer alacak. Zeki Durak 2021 yılında genç girişimcilere bir şans vereceklerini belirterek, SeedUP İnovatif Girişimcilik ve TechUP programları ile yazılım ve kodlama alanında kapsamlı bir bilgiye ulaşabilmelerini sağlayacakları bildirdi.

Gençlerin ana odağı olduğu bu iki program için ise 2.6 milyon TL’lik bir bütçenin ayarlanması planlanıyor. SeedUP ve TechUP programları için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2021 olarak belirlendi.

Son olarak Bursa Bilecik Eskişehir ajansı 2021 yılının son çeyreğinde bir Finansman Desteği Programı yürütmeye hazırlanıyor. Program kapsamında bölgede faaliyet gösteren işletmelerin, enerji ve kaynak verimliliğini artırmak amacı güderek oluşturdukları yatırımları da desteklenecek.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Bursa Bilecik Eskişehir kalkınma ajansı Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.