ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

Dünyanın en güzel şeyleri belki de bitkilerdir.Bitkiler ve çiçekler insanların yaşamlarında ciddi şekilde yer kaplamaktadır. Güzellikleriyle ve renkleriyle mesajlarımızı en iyi şekilde iletmemize yardımcı olurlar.Ayrıca kadınların en çok sevdiği hediyelerin başında gelmektedir.

Eğer sizde çiçekleri seviyorsanız, çiçeklerin insan hayatındaki etkisinin farkında iseniz ve para kazanmak adına bir yol arıyorsanız çiçekçi dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK

ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK

Eğer böyle bir düşünce içine girecekseniz,bu önerilerimiz tam sizlere göre olacaktır.

Öncelikle  işe başlamadan önce ne çeşit bir hizmet sunmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı çiçekçiliğin 3 ana çeşidinin olduğudur.

1-Toptancılar: Bu kişiler çiçekçilere çiçek ve saksı bitkileri tedarik etmekle görevlidir..

2-Perakendeciler: Bazı çiçekçi dükkanları düğünler, cenazeler, doğum günleri ve diğer etkinlikler için aranjmanlar hazırlamaya ve göndermeye odaklıdır. Bazıları da daha spesifik satışları tercih ederler.

3-Tedarikçiler: Bu kişiler çiçek tasarımcılarının aranjmanları yaparken kullandıkları parçaları satarlar.

Çiçekçilik işinde temelde gerekli olan ana unsur tasarımı bilgisi ve yeteneğidir. Toprak çeşitleri, bitkileri besleme, ışık ve ısı kontrolü gibi konularda kapsamlı bilgilere sahip olması sizin için ve işletmeniz için gayet faydalı olacaktır.

Diğer işlerde olduğu gibi çiçekçilik işinde de işletme ve ekonomi konularından kesinlikle iyi anlamanız gerekir.  Çiçekçilik çiçek satmakla yeterli değildir hatta daha fazlasıdır.

Ayrıca her işte olduğu gibi, müşterilere nasıl davranmanız gerektiğini biliyor olmanız şarttır. Çiçekçilik işi müşteri odaklı olan bir iştir ve müşterilerle sürekli yüz yüze gelmeyi gerektirir. Bu nedenle müşterilerle iyi ilişkiler kurmaya mecbur olduğunuzu ayrıca eklemek isteriz.

Çiçekçi açarken dükkan veya satış yeri, soğutma sistemi, çiçekler, bitkiler, çiçek malzemeleri ve satmak isteyeceğiniz ikincil ürünler düşünmeniz gerekenlerdir. Bunların yanında bu işi yapabileceğinize dair güveniniz ve isteğiniz ön planda olmak zorundadır.

Açacağınız dükkanın yeri de ayrıca bir önem taşır. Bu işletmenin yeri, kazanç sağlanmasına veya iflas edilmesine neden olabilir. Dükkanınızın yerini insanların rahatlıkla ulaşabileceği şekilde belirlemelisiniz..

Eğer iş yerinizi dükkan olarak belirlemek değil de  evinizi işyeriniz olarak kullanmak istiyorsanız evinizin de bulunduğu bölgeye dikkat etmeniz, evin işlek bir caddede ve diğer işletmelerin yakınında bulunması gerekmektedir. Eğer bunu sağlayamıyorsanız hedef kitlenize ulaşmak için farklı yollar denemeniz gerekir. Belki bir internet sitesi açabilirsiniz veya pazarlama ve reklam bütçenizi artırabilirsiniz. Özellikle internet yolu, dönem koşulları dikkate alındığı zaman kullanılabilme ihtimali yüksek bir yöntemdir.

Çiçek işletmeciliğinin geliri ihtiyaçlara, rekabete, becerilere ve çoğu kez de konuma göre değişir.  Sürekli ve zincirleme bir işletme sistemi geliştirirseniz, hedef kitlenizi oluşturursanız ve bütün ekipmanlarınız ve malzemeleriniz tam olursa iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak belli bir süre bunu başaramazsanız, yaşamanızın muhtemel olduğu sıkıntıları arka arkaya yaşayabilirsiniz.

Yer seçimi, dükkanınızın büyüklüğü ve tasarımı, bulunduracağınız çiçek çeşitleri, işe alacağınız eleman sayısı gibi maliyeti etkileyen faktörler birçok kriter bulunmaktadır. Ortalama bir maliyet verilse de daha sağlıklı bir maliyet için açmak istediğiniz çiçekçi dükkanı hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Siz yine de bu iş gücü için çok erken beklentilere ve hayallere kapılmayın. Çünkü hayatın her evresinde aynı kesinlikten söz etmek mümkün değildir.Günden güne değişen yaşam şartları, teknolojiler,kültürel olanaklar, yaşantı stilleri gibi özellikler insanların geleceklerine yön vermektedir.

İşte bu yüzden beklenti olarak aşağıdan yukarıya doğru ilerlemek daha muhtemeldir. Unutmayın azla yetinmeyen çoğu bulamaz.

Bizden bu kadar. Tüm girişimcilere şimdiden bol şanslar dileriz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ? için yorumda bulun

    ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ÇİÇEKCİ AÇARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ? için ilk yorumu yapabilirsin.