Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir

Kuşkusuz birçok kişi madde gelinine et destek aramak için farklı iş imkanları araştırıyor. Özellikle devlet memurları maaşlarını yetersiz kalması ile birlikte ek gelir elde etmek için ek iş kapsamında yapabileceği işler hakkında bilgi arıyor.

Eğer ki siz de kamu veya devlet memuru kapsamında faaliyet sürdürüyorsanız, fakat bunlara ek olarak farklı bir iş yapıp maddi gelir elde etmek istiyorsanız bu yazımızda devlet memurları hangi ek işleri yapabilir ve hangi işleri yapamaz onları belirteceğiz. Sizlerde devlet dairesinde çalışıyor ve kendinizi ek iş fikirleri arıyorsanız yazımızı inceleyerek kendinize uygun işler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapamaz

Devlet memurları ek gelir elde etmek istediğinde devletin belirlemiş olduğu yasalar doğrultusunda kendilerine uygun ek işler yapabiliyor. Devlet memurları gelir getirici işler kapsamında kendilerine uygun iş aramakta. Birçok devlet memuru ek olarak yapabileceği iş fikirleri arasından kendilerine uygun fikirleri tercih ediyor. Bu kapsamda devlet memurlarının yapamayacağı ek işler var. Devlet memurları bağlı bulundukları kamu ve kurum ve kuruluşun dışlarında, kendilerine maddi gelir elde ettirecek iş yapabilir.

Devlet memurları tacir ve esnaf sıfatındaki herhangi bir işi ek iş niteliğinde yapamaz. Ticari anlamda faaliyet sürdüren bir mümessil olamaz. Devlet memurları ticaret ve sanayi müessese kapsamındaki herhangi bir organizasyonda görev alamaz. Devlet dairesinde çalışan memurlar öğretmenler doktorlar kendilerine ait ofis veya büro açamaz. Bir doktor bağlı bulunduğu hastane dışında herhangi bir özel klinik açıp hizmet veremez. Bu kapsamda devlet yasaları oldukça açık ve nettir. Devlet memuru iseniz aylıksız olarak izin ayrıldığınız takdirde herhangi bir başka işte çalışamazsınız.

Devlet Memurları Hangi İşleri Yapabilir

Devlet memurları devletin belirlemiş olduğu yasalar dahilinde birçok iş imkanı yapabilir. Ek gelir elde etmek isteyen devlet memurları, kendilerine uygun iş kapsamındaki işlerden tercih ederek ek gelir elde edebilir. Bir öğretmen bağlı bulunduğu okul dışında saatlik olarak özel ders verebiliyor. Bir öğretmensiniz ve ek gelire ihtiyaç duyuyorsanız, günlük ve haftalık olarak saatli özel kurslar verebilirsiniz.

Mesai dışlarında aylık olarak vermedikleri ders saatinin yarısı kadar özel ders verebiliyor. Öğretmenler haftalık veya aylık olarak saatin ders verme imkanına sahiptir. Bir memursanız ve ek gelir elde etmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi ek iş fikirleri arasında pazarlamacılık bulunmaktadır.

Köklü bir firmanın ürünlerini mesai saatleri dışında pazarlayarak ve satışına internet üzerinden yaparak maddi gelir elde edebilirsiniz. Evde oturduğunuz yerden maddi gelir elde etmek istiyorsanız ek olarak mesai saatleri dışında yapabileceğiniz makale yazarak para kazanma işlemleri de sizler için uygun olabilir. Kaleminize güveniyorsanız ek gelir elde etmek için makale yazarak para kazanmayı deneyebilirsiniz. Üstelik makale yazarak para kazanmak memurlar içinde öngörülmektedir. Kuşkusuz getirisi yüksek olan ve akşamları evinizden  oturduğunuz yerde yapabileceğiniz makale yazarlığı memurlar için en ideal ek iş imkanı.

Üstelik bir sitenin veya bir gazetenin editörlüğünü yaparak daha büyük kazanabilirsiniz. Kaleminiz kuvvetli ise günlük olarak blog hazırlayabilir ve bir gazetenin köşe yazısını hazırlayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Memurdanız  olarak spor dalına ilgi duyuyorsanız, herhangi bir spor kulübünde antrenörlük yapabilirsiniz. Bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yapıyorsanız ek iş olarak herhangi bir kulüpte antrenörlük yapmanız mümkün. Ek iş olarak fitness salonları ve spor salonlarında faaliyet sürdürebilirsiniz. Memurların oyunculuk yapıp yapmayacağı merak edilen bir konudur. Memursanız mesai saatleri dışında herhangi bir oyunda veya sinema filminde görev alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında herhangi bir tiyatro ve oynayabilir ve bununla ilgili de ek gelir elde edebilirsiniz.

Yasalar memurların mesai saatleri dışında oyunculuk yapmasın da herhangi bir sorun olmadığını belirtiyor. Ek gelir elde etmek istiyorsanız kendinize ait bir kitap çıkartabilirsiniz. Kitap çıkartmak devlet memurunun tanınan haklardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra albüm yapabilirsiniz. Bu tarz işlemleri yapmanız da herhangi bir sorun yoktur. Ek kazanç elde etmek istiyorsanız devletin belirlemiş olduğu yasal çerçeveler içerisinde ek iş tercihi yapmanın önemi oldukça büyük. Memurların faaliyet sürdürdüğü kurum ve kuruluşlar dışında yapabileceği işler ve yapamayacağı işler bu şekilde.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir için yorumda bulun

    Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir için ilk yorumu yapabilirsin.