Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Eğitim aldıkları dönemde yeterli maddi desteği bulamayan öğrenciler devlete burs başvurusunda bulunabilirler. Kısaca geri ödemesiz krediler burs olarak isimlendirilirken öğrenciler için çok büyük önem taşımaktadır. Eğitim dönemlerinin tamamında, sunulan bursları alan öğrenciler bu sayede okul hayatına çok daha rahat bir şekilde devam edebileceklerdir.

Burs almak isteyen öğrencilerin tamamı başvurularını gerçekleştirseler de burs alamayabilirler. Devlet tarafından sunulan burslarda bazı kriterlere bakılırken bunları sağlamayan kişilere burs desteği sunulmayacaktır. Başvuru tarihleri açıldığı anda burs başvurularını yapan öğrenciler sonuçları takip ederek burs alıp almadıklarını görebilirler. Ülkemizde devlet bursları KYK Bursu ve Başbakanlık Bursu olmak üzere sıralanmaktadır.

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Devlet tarafından sunulan bursların başvuru tarihleri her sene değişiklik gösterdiği için net bir tarih vermek çok doğru olmaz. Ancak sürekli olarak bu bursların başvuruları aynı dönemde yapılmaktadır. Okul dönemlerinin başladığı Eylül ayında bursların başvuru tarihleri açıklanmaktadır. Genel olarak yeni dönemin ilk 1 ayında tarihler açıklanır ve başvuru işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanabilir.

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Bursları Kimler Alabilir?

Devlet tarafından öğrencilere sunulan burslar maalesef tüm öğrenciler için yeterli değildir. Bu sebeple de öğrenciler arasından seçim yapılması gerekir. Belirli kriterlere dikkat edilerek bursların en çok ihtiyacı olan öğrencilere sunulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda birçok farklı etmen göz önünde bulundurulmaktadır.

Öğrencilerin kaldıkları yer, babalarının aylık geliri, kendilerine ait evlerinin olup olmadığı ya da öğrencilerin kaç kardeş olduğu gibi durumlar bursların alınmasında söz konusu olmaktadır. Bunların yanı sıra bazı durumlardaki öğrenciler daha önceliklidir. Bu kişiler başvurularını yaptıklarında büyük ihtimalle başvurular olumlu sonuçlanır.

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burs Başvurularında Öncelikli Olanlar Kimlerdir?

Burs almak için yapılan başvurular sırasında;

  • Şehit ve gazi çocukları,
  • Yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar,
  • %40 ya da daha fazla engeli bulunan ve bunu hastanelerden raporlayan kişiler,
  • Darüşşafaka lisesinden mezun olan gençler,
  • Terörle mücadele kanununa göre mağduriyeti bulunan çocuklar,

Milli sporcular, öncelikli olmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Devlet Tarafından Geri Ödemesiz Burslar Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar için yorumda bulun

    Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar için ilk yorumu yapabilirsin.