Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Doğu Akdeniz kalkınma ajansı, adından da anlaşılacağı üzere Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye bölgelerinin gelişimini destekleyen bir kurumdur. Ajans kalkınma stratejileri kapsamında oluşturan projeleri destekleyerek, bölgenin gelişimine katkı sağlayabilmektedir.

Doğu Akdeniz kalkınma ajansını ilgili şehirlerin valileri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis başkanları ve Sanayi- Ticaret Odası başkanları yönetim kurulunu oluşturmaktadır. Diğer ekip üyelerini ise bölgenin kalkınması konusunda konuya hakim ve tecrübeli kişiler oluşturmaktadır.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kimdir?

Doğu Akdeniz Kalkınma ajansı, Ulusal kalkınma planları çerçevesinde bölgesel gelişim planı hazırlamakta ve bölgesel gelişimi destekliyor. Kısacası ajans stratejiler doğrultusunda ilgili kurumlara mali destek sağlayarak, bölgenin geleceğini planlayabilir.

Aynı zamanda kamu ve sivil kuruluşlarında gelişimine teknik açıdan destek verebilir. Uzun yıllardır bu amaç doğrultusunda hizmet veren DOĞAKA, 2021 yılı itibariyle de bu hizmeti sürdürebilmeyi hedefliyor. Ajansın Genel Sekreteri olarak ise Onur Yıldız görev yapıyor.

Doğu Akdeniz Kalkınma ajansı Genel Sekreteri Onur Yıldız önümüzde yıl içerisinde, İmalat Sanayinde verimliliği artırmanın öncelikli hedefleri olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra ajans teknolojik dönüşüm, destinasyon yönetimi odaklı turizmin geliştirilmesi ve seracılık konuları üzerinde de faaliyetlerde bulunacak.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

DOĞAKA Projeleri 2021

Onur yıldız yapmış olduğu açıklamada Finans desteği ve küçük ölçekli altyapı mali destek için 30 milyon TL, teknik destek programları için 2.5 milyon TL, fizibilite desteği için 750 bin TL ve son olarak güdümlü projeler için 16.5 milyon TL hizmet vereceğini duyurdu.

2021 yılında öne çıkan sektörlere yönelik verilecek finans desteği olan 30 milyon TL’nin ise, ilgili projeler üzerinde dağıtılması öngörülüyor. DOĞAKA 2020 yılı içerisinde de kalkınma ajansları içerisinde öne çıkan bir kurum olmuştu. Özellikle finans desteği konusunda ilk ajans olma özelliği de taşıyorlar.

Yine geçtiğimiz yıl içerisinde ajans, Mobilyacılığın desteklenebilmesi için bu sektörde yaklaşık 10 milyon TL’lik önemli bir finans desteği sunmuştu. Onur Yıldız, DOĞAKA projeleri 2021 yılının da bu kadar verimli geçeceğini ifade ediyor. Önümüzdeki yıl içerisinde 3 farklı finansman desteği programı sunarak 15 milyon TL’lik kaynak sağlayacaklarını belirtiyor.

Ayrıca Doğu Akdeniz Kalkınma ajansı ‘’Özel Sektöre Yönelik Teknik Destek Programı’’ oluşturma çalışmaları yapacak. Bu program ile başta kaynak verimliliği olmak üzere, firmaların mali değerlerini yükseltebilmesi ve bilginin ticarileştirilebilmesi mümkün olabilecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.