Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Doğu Anadolu Kalkınma ajansı Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerini içerisine alarak destek programları sunabilmektedir. Bu ajans diğer bölgelere ait ajanslar gibi kalkınmayı artırabilmek ve bölgesel eşitsizlikleri giderebilmeyi hedeflemektedir.

Bu ajans doğrudan yatırım yapan ya da uygulamalarda bulunan bir kurum değildir. Yalnızca bu projeleri oluşturan kurum ve kuruluşları finansal, teknik ya da fizibilite yönünden destek sunmaktadır.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

DAKA Nedir?

DAKA, Doğu Anadolu Kalkınma ajansının kısaltmasıdır. Bu ajansın Genel Sekreteri olarak Halil İbrahim Güray görev yapmaktadır. DAKA 2020 yılı içerisinde CMDP, SOGEP, Finansman desteği, Güdümlü proje desteği, Mali destek programı, Fizibilite ve Teknik destek konularında programlar oluşturdu.

Bu yılda bu programlar ile destek vermeyi planlayan Doğu Anadolu Kalkınma ajansı, 2021 yılında hazırlayacağı programlar için toplam destek olarak 57 milyon 557 bin TL bütçe ayırdı. Ajans sekreteri Güray CMDP 14 milyon 817 bin, Finansman desteği 11 milyon,  Fizibilite desteği 1 milyon 336 bin, Güdümlü proje desteği 5 milyon, Mali destek programı 8 milyon, SOGEP 16 milyon 332 bin ve Teknik destek 900 bin TL olarak şekilde dağılım yaptıklarını ifade ediyor.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Projeleri

Doğu Anadolu Kalkınma ajansı projeleri içeriklerine bakıldığında, önümüzdeki yıl içerisinde Mesleki ve Teknik eğitimlerin teknolojik altyapısının geliştirilmesi, yoğun emek gerektiren sektörler, Turizm ve Sanayi altyapısının güçlendirilmesi gibi alanlara ağırlık verileceği görülebiliyor. H. İbrahim Güray kalkınma projeleri kapsamında verilecek 57 milyon TL’lik bütçenin 25 milyon TL’lik kısmının bu alanları içerdiğini de belirtiyor.

Ajanstan proje desteği alabilecek kuruluşlar arasında OSB’ler, KSS’ler, İŞGEM’ler, Mesleki ve Teknik Liseler, Turizm sektörü kuruluşları ve KOBİ’ler bulunuyor. Ajans için ilgili kurum ve kuruluşlara Finansman desteği sağlamakta oldukça önemli. Yaklaşık 11 milyon TL’lik bir finansman desteği sağlanarak, bölgenin ihtiyacına yönelik etkin çözümler üretilebilmesi hedeflenen durumlar arasında yer alıyor.

Ayrıca Doğu Anadolu Kalkınma ajansı Genel Sekreteri İbrahim Giray 2021 yılında Güdümlü projelerinde hız kesmeden devam edeceğini belirtiyor. Bu anlamda yıl içerisinde, TRB2 bölgesinde Merkezi ve Teknik eğitimlerin altyapısının geliştirilmesi ve Çukurca ilçesinin turizm altyapısının geliştirilmesi adına da güdümlü projelerin oluşturulması bekleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.