Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın!

Hayatımızın her anında yer alan matematik sadece basit bir dört işlemden oluşmamaktadır. Öyle ki bazı kişiler için çözülemez bir baş belasıyken bazıları için matematik ile ilgilenmek bir terapi gibidir. Matematiğin gelişimine ve tarihine büyük katkılar sağlayan dünyanın en ünlü matematikçisi sayısı ise oldukça fazla.

Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir?

Aralarında Türk ünlü matematikçiler de bulunan bilim adamları matematik dışında çokça çalışma yapmıştır. Aşağıda yer alan dünyanın en ünlü matematikçisi bile sadece matematik ile ilgilenmekle kalmamış çeşitli diğer alanlarla da ilgilenmiştir.

1.     Thales

Matematiğe olan ilgisiyle dikkat çeken Thales, Mısır’daki bir matematik okulunun ilk öğrencisidir. Bu sayede Mısırlılardan geometriyi en iyi şekilde öğrenmiş ve matematik ile herhangi bir bağlantısı olmayan Yunanistan’daki kişilere geometriyi tanıtma fırsatını elde etmiştir. Milaslı Thales, İsa’dan önce yaşamış yedi bilginden sadece birisidir.

Matematik ve geometri alanlarında yaptığı çalışmalar ile ismini duyuran Thales, birçok geometri teoremini bulmuş ve insanlığa sunmuştur. Daire içine çizilen üçgenin yarattığı problemi çözümledi ve sağlamasını yaptı. Birbirine zıt açıların eşit değerde olduğunu doğruladı. Mısır’daki piramitlerin yüksekliklerinin ölçülmesinde Thales bağıntıları ve üçgenin genel özellikleri etkili olmuştur.

Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın!

Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın!

2.     Pisagor

“Sayıların Babası” ismiyle de anılan Samoslu Pisagor’un, İsa’dan önce 596’da doğduğu düşünülmektedir. Matematik alanındaki bilgilerini ve teorilerini konuşturan bir bilim insanıdır. Dinleyiciler ve matematikçiler olarak öğrencilerini iki sınıfa ayırdı ve canı pahasına eğitimler verdi. Eğitim ve çalışmalarının sonucunda dinleyicilik ile okula başlanılmasının başarılı bir şekilde matematik zekâsıyla sonlandığını belirtti.

Pisagor’dan önceki matematikçiler herhangi bir fikre sahip olmadan tesadüf eseri işlemler yapmaktaydı. Pisagor sayesinde ispat mevzusu, matematik açısından büyük bir gelişmeye ön ayak oldu. Dünyanın en ünlü matematikçisi içerisinde yer alan ve Pisagor Teoremi’nin de sahibi olan bilim insanı Pisagor astronomi alanına olan ilgisiyle de göz önünde olan birisiydi.

“Evrenin hâkimi sayıdır. Sayılar evreni yönetiyor.” sözüyle modern matematiğin babası Pisagor’un müzikte 1, 2, 3 ve 4’ün orantılara dayandığını keşfetmiştir. Kare sayılar hakkında oldukça bilgi sahibi olan Pisagor, kare sayıları da ilk keşfeden kişidir.

3.     Isaac Newton

İngiliz ırkının en büyük zekâlı adamının oğlu olarak dünyaya gelen Newton, 1661 yılında Cambridge’deki Trinity College’deki matematik öğretmeni İsaac Barrow tarafından keşfedildi. Öğrencisinin çok ileri seviyede olduğunu fark eden Barrow matematik kürsüsünü bırakıp yerini Newton’a bırakıyordu. Isaac Newton, henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesi’de ünlü bir matematik profesörüydü.

Yer çekim yasasını bulması ile karşımıza çıkması dışında kalkülüs hesabını da bularak tarihe geçmiştir. Kütle m, sabit ivme a ve kuvvet f ise, f=ma sabittir fonksiyonunu bularak matematik gibi fiziğe de katkılarda bulunmuştur. Analitik geometrideki eğrilerin Diferansiyelini ve İntegralini hesaplamak adına yöntemler geliştirdi. Diferansiyel ve İntegralin birbirlerine ters olduğunu keşfeden Newton, eğimler hakkında da yöntemler geliştirdi ve bunlara Fluxion metotları dedi.

Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın!

4.     Blaise Pascal

1623 yılında Clermont-Ferrand Fransa’da doğan ve dünyanın en ünlü 5 matematikçisi içerisinde yer alan Blaise Pascal, ünlü düşünür ve fizikçidir. Bilim adamları matematik dışında da birçok eser ele almıştır. Pascal’ın en bilinen eseri Düşünceler’dir. 17. yüzyıldaki ilk mekanik hesap makinesini bulmuştur.

Sağlığını tehlikeye sokacak derecede matematik çalışması yapan Pascal, Gerard Desargues’in yöntemlerinden yola çıkarak konikler hakkında bir makale yayınlamıştır. Pascal, matematik hesabının pratik kullanıma olanak tanıyan birisi olmuştur. Fermat ile olasılıklar kuramını kurarak yeni bir matematik dünyasını oluşturdular. Binom açılımındaki katsayıları bulmada Pascal Üçgeni fayda sağlamaktadır.

5.     Öklid

Geometri’nin Babası olarak tanınan Öklid, Yunan bir matematikçidir. Öklid de Thales ve Pisagor gibi Yunan matematiğine yeni ve birbirinden farklı birçok öğretim yöntemini getirdi. “Elementler” eseri 13 kitaptan oluşan bir seridir. Öklid geometrisi ilkelerini buldu. Konik kesitler, çeşitli sayı teorisi ve perspektif hakkında çalışmalar yapmıştır.

Dünyanın en ünlü 5 matematikçisi listesinde yer alan Öklid ince, temiz ve mantıklı deneyleri sonucunda elde ettiği kanıtlarıyla ve varsayımlarıyla bedenen olmasa da matematik adına yaşayan ünlü matematikçiler arasında görmek mümkün. Elementler eserinin günümüzde sadece 5 tanesi kalmıştır. Bunlar da geometri ile sayılar teorileri hakkındadır.

Tüm bu bilim adamları matematik alanı dışında çokça alanda yine buluşlar yapmaya çalışmışlardır. Thales, Pisagor, Newton, Pascal ve Öklid birer ünlü matematikçiler ve matematiğe kazandırdıkları sonsuz bir değerdedir.

Matematik pek çok kişi tarafından en çok zorlanılan derslerden biri olup bazı kişilerinde rakamlara olan aşkı yadsınamaz.  Peki, matematik derslerine ya da sınavlara çalışırken Stresle Mücadele Etmenin 10 Etkili Yolu nedir merak ediyor musunuz? Kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Genel
  • Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın!

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın! Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın! için yorumda bulun

    Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın En Ünlü Matematikçisi Kimdir? 5 Ünlü Matematikçi İle Tanışın! için ilk yorumu yapabilirsin.