Esnafa Sağlanacak Kira Desteği İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de koronavirüs salgının yıkıcı etkileri kendini hissettirmeye devam ediyor. Dünya ülkelerinde sağlanan devlet destekleri gibi konularda ülkemizde de çalışmalar sürüyor. Bu desteklerden biri de kira desteği…

Bu kapsamda son Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koronavirüs salgınına yönelik alınacak yeni tedbirler açıklandı. Bu süreçte sağlanacak ilave ekonomik desteklere dair açıklamalar yapıldı.

Vatandaşların merakla beklediği toplantı sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnafa sağlanacak kira desteğine ilişkin detayları açıkladı. İş yerleri kira olan esnaflara üç ay süre ile büyükşehirlerde aylık olarak 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık olarak 500 Türk Lirası tutarında kira desteği yapılacağını duyurdu.

Esnafa Kira Desteğinin Detayları

Kabine toplantısı sonrası açıklanan kira desteği kapsamında, daha önce yıl sonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a indirilen kira stopajı ile yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen iş yeri kiralama hizmeti KDV indirim oranı da 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

Bunun yanında sayıları 1 milyon 239 bin 438’i bulan esnaflara 3 ay süre ile ayda 1000 Türk Lirası destek ödemesi yapılacak. İş yerleri kira olan esnaflara ise yine 3 ay süre ile büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer şehirlerde ise aylık 500 Türk Lirası kira desteği sağlanacak.

Hibe şeklinde verilecek doğrudan esnaf destek ödemelerinden;

  • Dolmuş, taksi ve servis işletmecisi,
  • Terzi, pazarcı, oto tamircisi,
  • Pastaneci, lokantacı, kadın ve erkek kuaförü,
  • Yurt, pansiyon, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi tüm kesimler de faydalanacak.

Kabine Toplantısında Kararlaştırılan Diğer Destek Paketleri

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna duyurulan destekler kapsamında KDV indirimi de yer aldı. Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma dek birçok sektörü içine alan KDV indirimlerinin süreleri 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

Bununla beraber  turizm tesisleri ile birlikte deniz turizmi tesislerinin de kira, kesin izin, kullanma izni, kesin tahsis, irtifak hakkı, yararlanma, hasılat payları, ecrimisil ödeme süreleri  başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl boyunca ertelendi.

Belediyelere mülkiyet ya da tasarruflarında bulunan taşınmazların kiralama, irtifak hakkı ve benzeri kullanımlarından kaynaklanan bedellere indirim ya da erteleme kararı alabilme imkanı da sağlandı.

Sağlık Çalışanlarına Sunulacak Destekler

Yapılan açıklamaya göre ayrıca vazife malulü ve sağlık çalışanı ailelerine de birçok destek paketi açıklandı. Maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden eğitim öğretim yardımına, istihdam haklarından fatura indirimlerine kadar çok sayıda imkan sağlanacak.

Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malulü ya da meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılmasının sağlanacağı da kamuoyuna duyuruldu.

Erdoğan Kira Desteği İçin Ne Dedi?

Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek açıklama yapana Erdoğan, esnafa destek paketleri için;

“Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız.

Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servi işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.

Böyle ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Esnafa Sağlanacak Kira Desteği İle İlgili Tüm Merak Edilenler Esnafa Sağlanacak Kira Desteği İle İlgili Tüm Merak Edilenler için yorumda bulun

    Esnafa Sağlanacak Kira Desteği İle İlgili Tüm Merak Edilenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Esnafa Sağlanacak Kira Desteği İle İlgili Tüm Merak Edilenler için ilk yorumu yapabilirsin.