E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu Var mı (9 Soru da ETBİS)

E-ticaret siteleri için 2017 yılından itibaren ETBİS kayıt zorunluluğu bulunuyor. ETBİS hakkında bilgiler içeren yazımızda ETBİS’ in kurulum amacı ile birlikte ETBİS kayıt zorunluluğu var mı sorusuna da yanıt verdik.

ETBİS Nedir?

ETBİS nedir sorusunun cevabına açılım yaparak baktığımızda Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ifadesinin karşılığı olduğunu söyleyebiliriz. Ağustos 2017 yılında yayınlanan tebliğ, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında ve E-ticaret hizmet veren web sitelerinin kayıt altına alınmasını amaçlıyor.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) Lansman Toplantısı

 

ETBİS ‘İn Kurulum Amacı Nedir?

ETBİS’ in kurulum amacı, internet üzerinde gerçekleştirilen e-ticaret işlemlerinin kayıt altına alınması ile e-ticaret faaliyetlerinin kontrolünün sağlanmasıdır. Artan e-ticaret faaliyetleri ile birlikte dolandırıcılık eylemlerinde ki artışta dikkat çekicidir. Bu nedenle ETBİS kaydı ile sadece kayıtlı olan firmaların e-ticaret yapmasına imkan tanınmaktadır.

ETBİS sistemi ile e-ticaret hizmeti sunan kişi ya da kurumlar kayıt altına alınmakta, gerçekleştirilen e-ticaret işlemlerine dair toplanan verilerde istatistiki bilgilerin elde edilmesini sağlamaktadır. E-ticaret sitelerinin güvenilir olduğunun tescili ETBİS kaydı ile mümkün olmaktadır.

ETBİS’ E Kimler Kayıt Olmalıdır?

E-ticaret hizmeti verebilmek için işletmelerin ETBİS sistemine kayıt olmaları zorunludur. Cezai yaptırımı olan bu ETBİS kaydı için başvurması gereken kişi ya da kurumlar;

  • E-ticaret sitesi ya da mobil uygulama aracılığı ile satış gerçekleştiren kişi ya da kurumlar
  • Pazaryeri olarak ifade edilen e-ticaret için aracılık hizmeti verenler
  • Türkiye de yerleşik olarak yaşayan, ancak yurtdışı pazaryerleri üzerinden satış gerçekleştiren kişi ya da kurumlar

Şayet sadece yurtiçi pazaryerleri üzerinden satış yapıyorsanız ve kendinize ait e-ticaret sitesi bulunmuyor ise ETBİS kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır.

ETBİS’ E Nasıl Kayıt Olunur?

ETBİS sistemine kayıt oluşturabilmek için eticaret.gov.tr sitesine erişim sağlamanız gereklidir. Sağ üst köşede yer alan ETBİS Giriş butonuna tıkladığınızda E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız gereken ekran gelecektir. Başvuru sahibinin giriş bilgileri ile girilmesi gereklidir. Giriş yaptıktan sonra yeni kayıt oluştur butonuna basarak ETBİS’ e kayıt olabilirsiniz.

ETBİS’e Kayıt Olmak İçin Gerekli Olanlar

ETBİS’ e kayıt olmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler için; MERSİS numarası ile birlikte vergi kimlik numarası istenmektedir.

ETBİS’ e kayıt olmak isteyen esnaf ve sanatkar ise; ESBİS kaydı, TC kimlik numarası ile birlikte vergi kimlik numarası istenir. Bu nedenle öncelikle ESBİS(Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) kaydı yapılması gereklidir.

ETBİS Kayıt Zorunlu Mu?

E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu

E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu

E-Ticaret sitesi üzerinden satış yapanlar ya da aracılık hizmeti sağlayan pazaryerleri için ETBİS kayıt zorunludur. Sadece pazaryerleri aracılığı ile satış yapanlar ise; pazaryeri yurtdışında ticaret yapıyorsa ETBİS kaydı oluşturmak zorundadır. Türkiye de hizmet sağlayan pazaryerleri üzerinden satış gerçekleştiren kişi ya da işletmelerin ETBİS kayıt zorunluluğu yoktur.

ETBİS’e Kayıt Olmamanın Cezası

E-Ticaret gerçekleştiren kişi ya da işletmelerin ETBİS kaydı oluşturması zorunludur. ETBİS kaydı olmadan e-ticaret yapılmasının ise ceza-i yaptırımı bulunuyor. 5 Bin ile 20 Bin arasında para cezası olarak uygulanan ETBİS cezası ise 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu çerçevesinde düzenleniyor.

E-ticaret iş fikri oluştuğunda ve faaliyete başlamadan önce ücretsiz olarak ETBİS kaydı oluşturulması ve gerekli olan diğer evrakların belirtilen süre içerisinde hazırlanması istenmektedir.

ETBİS’ E Kayıt Olmak Neden Önemli?

ETBİS kaydı olan e-ticaret siteleri bunu sistemde üretilen ETBİS Karekod ile ziyaretçilerine sunabilmektedirler. ETBİS Karekod  sayesinde her ziyaretçi alışveriş yapmayı düşündüğü e-ticaret sitesinin kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilir ve böylece güvenle alışveriş işlemlerini gerçekleştirebilir.

ETBİS Karekod Nedir?

E-ticaret sitesi üzerinden satış gerçekleştirecek her kişi ya da işletme artık ETBİS sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. eticaret.gov.tr üzerinden gerçekleştirilebilen ETBİS kaydının son adımında sistem tarafından Karekod HTML kodu oluşturulacaktır. Bu kodun e-ticaret sitenize eklenmesi gereklidir.

ETBİS Karekod ile ziyaretçileriniz ETBİS kayıtlı site sorgulama işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

  1. E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu Var mı (9 Soru da ETBİS) için yorumda bulun

    E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu Var mı (9 Soru da ETBİS) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak E-Ticaret Siteleri İçin ETBİS Kayıt Zorunluluğu Var mı (9 Soru da ETBİS) için ilk yorumu yapabilirsin.