Evde Üretim Yapana Vergi Muafiyeti Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre evde üretim yapıp satana vergi muafiyeti geldi. Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Tebliğ ile, Gelir Vergisi Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişikliklerin açıklanmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Yapılan yasal değişiklikler ile 1 Ocak 2021 tarihinen itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere, evlerde üretilen malların internetten satışında esnaf muafiyetliği tanındı. Ayrıca bir iş yeri açmadan ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan oturulan evlerde imal edilen mallar, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden “esnaf muaflığı” kapsamına girdi.

Vergi Muafiyetine Sanayi Tipi Olmayan El İşi Ürünleri Dahil Edildi

Kişiler, evlerde kendi el emekleriyle imal ettikleri sepetleri, örgüyü, paspasları, havluyu, örtüyü, çarşafları, çorabı, süpürgeyi, halıyı, kilimi, dokuma mamullerini, kırpıntı deriden üretilen mamulleri, danteli, nakış işlerini, turistik eşyaları, hasırı, fırçayı, yapma çiçeği, boncuk işlemelerini, tığ örgü işlerini, ip ve urganları, tarhana, erişteyi, mantıyı muaflığından faydalanarak, işyeri açmadan satabilecek.

Bu muafiyetten yararlanılabilmesi için de kişilerin ikametgahın bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurması gerekiyor. Bu kişilere “esnaf vergi muafiyeti belgesi” verilecek. Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alarak esnaf muaflığından faydalanan kişiler,3 yılda bir tarha yetkili vergi dairelerine başvurarak durumlarını güncelleyecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Evde Üretim Yapana Vergi Muafiyeti Geldi Evde Üretim Yapana Vergi Muafiyeti Geldi için yorumda bulun

    Evde Üretim Yapana Vergi Muafiyeti Geldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Üretim Yapana Vergi Muafiyeti Geldi için ilk yorumu yapabilirsin.