Genç Girişimci Teşvikleri 2020

Genç girişimci teşvikleri 2020

Bu yazımızda sizlere genç girişimci teşvikleri 2020 yılında ne gibi fırsatlar sunuyor onlardan bahsedeceğiz. Hemen konumuza girelim.

Bu sene genç girişimcilere 28.000 Tl’lik teşvik imkanı sunuluyor. Gençlerin iş kurabilmesi adına kolaylıklar sağlanmaya devam ediyor. Bu sebepten dolayı da vergi, prim muafiyet ve bunun yanında teşvik fırsatları da mevcut. 2020 yılında iş kurmak isteyen genç bir girişimci 28 bin lira’ya kadar teşvik alabiliyor. Aklınızdaki soruyu biliyorum hadi cevaplayalım.

Genç Girişimci Teşviki Nedir

Genç girişimci teşviki, genç kardeşlerimizin kendi işini kurabilmesi adına sağlanan kolaylıklardır. Belli şartlar ile bütün genç girişimciler teşviklerden yararlanabilir. Yazımızın devamında diğer detaylardan da bahsedeceğiz. Şimdilik bugüne kadar neler yapılmış biraz onlardan bahsedelim..

Kendi işini kurmak isteyen genç girişimci kardeşlerimize 2016 yılından bu yana vergi, 2018 yılından bu yana da prim teşviki gibi uygulamalar yapılıyor. Genç girişimci kardeşlerimizin sigorta primlerini, asgari ücretin yüzde 34.5 oranı olacak şekilde 12 ay süresince hazinemiz karşılamakta. 2020 yılında bu oranı uyguladığımızda bu rakam aylık 1015.33 Tl’ye tekamül ediyor. 12 ay ile çarptığımızda ise bu rakam 12.184 Tl’yi buluyor.

İşini kurmuş olan genç girişimciler için üç yıl süre zarfında yıllık 75 bin liraya kadar olacak kazançlardan vergi alınmıyor. Bunu içinde bulunduğumuz yıl, yani 2020 için hesap ettiğimizde elde edilen vergi avantajı ortamla 15.720 Liraya tekamül ediyor. Yeni iş kuracak bir girişimci bu yıl ile beraber 2021 ve 2022 yıllarında da 75’er bin liralık kazancını vergi matrahından düşebilecekler. Güzel bir rakam bizce…[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

genç girişimci teşvikleri

genç girişimci teşvikleri

Genç Girişimci Yaş Sınırı Kaç

Genç girişimci adını alabilmeniz için 18-29 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Bu aralıkta olduğunuz taktirde bahsetmiş olduğumuz teşvik ve avantajlardan yararlanabiliyorsunuz. Şunu söylemekte de fayda var eğer 29 yaşındaysanız, hatta 29 yaşınızın bitmesine 1 ay kalmışsa bile bu teşvikten 3 yıl boyunca yararlanabiliyorsunuz. Aman kaçırmayın, bütün fırsatları kullanın! Boşuna çıkartmıyorlar sonuçta..

Bu arada şunu da belirtelim: 75 bin liralık kazançta uygulanacak avantaj sadece ve sadece ticari, zirai ve mesleki kazançlar için dikkate alınmakta. Yani diğer konulardaki gelirler bu avantaj için dikkate alınmıyor ona göre.. Aynı zamanda bir yıllık süreçte teşvik için belirlenen tutarın altında kazanç elde ettiğiniz taktirde bu avantajdan yararlanamıyorsunuz. Yararlanamadığını ücreti de ertesi yıla devredemiyorsunuz.

Tek başınıza değilseniz, ortağınız varsa tüm ortakların yine aynı şekilde bütün koşulları karşılaması gerekiyor. Tabii bunun size getirdiği fayda var. O da şu: genç girişimci teşvikinden bütün ortaklar ayrı ayrı yararlanabiliyor.

Bu avantajlardan yararlanmak için işinizi yeni kurmuş olmanıza da gerek bulunmuyor aslında. Geriye dönük olarak da bu avantajlardan yararlanılabilir. Yaş aralığınız tutuyorsa sizde gerekli kuruma, gerekli başvuruları yapıp genç girişimci teşvikinden yararlanabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın 5 yıl gibi bir süreniz var bu dediğimi uygulayabilmeniz için..

Bir başka kural daha var onu da siz sormadan ben söyleyeyim. Genç girişimci teşvikleri 2020 yılı için alınacaksa mutlaka o kişinin ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması lazım. Yani şöyle söyleyelim daha önce iş kurduğunuz ve teşvikten yararlandınız, sonraki 3 yıllık dönemde yeni bir faaliyete başlamış olsanız bile teşvik hakkınız bulunmuyor, bundan faydalanamıyorsunuz.

Kurallar bitmiyor arkadaşlar, aklıma bir yenisi daha geldi. Hemen söyleyelim… Bir işletmeye sonradan ortak olma durumu mevcut ise hiçbir şekilde teşvikten yararlanamazsınız ancak –burası çokomelli– daha önceden kurulmuş olan bir işletmeyi yada firmayı devralmak mümkün tabii. Ancak, alınan bu işletmenin kesinlikle üçüncü dereceye kadar akraba olmaması şartı bulunuyor. Sadece ölen akrabanızın işinizi devraldığınız taktirde teşvikten yararlanabilirsiniz.

 

Arkadaşlar genç girişimci teşvikleri 2020 konusu hakkında aklıma gelen şeyler şimdilik bu kadar sizin aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bu yazının altından yorumlarda soru sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca kısa sürece cevap vermeye çalışacağım.

Aynı zamanda sitemizde kosgeb kredisi, kadın girişimci teşvikleri, devletimizin surmuş olduğu diğer teşviklere dairde konular bulabilirsiniz. Bu konuya ilgi, alakanız varsa sitemizi takipte kalın.. Hepinize başarılar diliyorum!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. genç girişimci teşvikleri 2020 Genç Girişimci Teşvikleri 2020 için yorumda bulun

    Genç Girişimci Teşvikleri 2020 için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genç Girişimci Teşvikleri 2020 için ilk yorumu yapabilirsin.