Genç Girişimci Vergi Muafiyeti

Genç Girişimci Vergi Muafiyeti

Bu yazımızda sizlere devletimizin sunmuş olduğu genç girişimci vergi muafiyeti konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız. Genç girişimcilerin ekonomiye katkılarını artırmak, aktif ve motive bir şekilde iş dünyasında yerlerini almaları için yapılmış olan güncellemeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Lafı uzatmadan yada biraz uzatarak hemen konuya geçelim.

Bildiğiniz üzere genç iş gücü devletimizin kalkınma planlarında son senelerde önemli bir yer almaya başladı.  Eğer sizde reşit bir bireyseniz ve 29 yaşınızı bitirmediyseniz devletimizin sağlamış olduğu teşvik ve muafiyetlerden faydalanabilirsiniz. Şimdi ben size şartları söyleyeyim;

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]

  1. İlk şart tabii ki reşit olmak, bunun yanında 29 yaşını da geçmemiş olmanız lazım.
  2. Gelir Vergisi Kanunun 29. Maddesine uygun olacak şekilde genç girişimcilere kazanç istisnası kapsamına bağlı olmak,
  3. 2018 yılından bu yana ilk defa Bağ-Kur’a sigorta başvurusu yapmış olmak,
  4. İlk defa kendi adınıza bir mükellefiyet açmak,
  5. Ortak ya da şahıs şirketi kurmuş olmak[/box]

Yukarıdaki şartlar tamam ise sizde genç girişimci vergi muafiyeti, genç girişimci teşvikleri gibi olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Ortak olarak bir firma kurduysanız şartlarda ufak değişiklik oluyor hemen onu da yazalım. Öncelikle teşviklerden yalnızca en küçük olan kişi faydalanabiliyor, bunun yanında teşviklerden faydalanabilmek için şirketin bütün ortaklarının yukarıda saymış olduğumuz şartları yerine getiriyor olması lazım. Bir ortak bile bu şartları sağlamıyorsa maalesef teşviklerden yada vergi muafiyetinden yararlanamıyorsunuz.

Genç Girişimci Teşvikleri

Geçtiğimiz yıl en düşük hesaplama yapıldığında genç girişimcinin cebinde kalan para ortalama 10.591 Lira olarak hesaplanıyordu. Fakat bu yıl yapılan düzenleme ile ticari, zirai ve meslek kazançları baz alınarak 75 bin liraya kadar olan kazançlar 3 yıllık süre zarfında vergiye tabi tutulmuyor.

Tabii bu kapsamda da bir takım sınırlamalar mevcut. Örn. Teşvik tutarının altında kazanç elde ettiğiniz taktirde vergi muafiyetinden faydalanamıyorsunuz yada bir önceki yıl elde ettiğiniz kazançları sonraki yıla aktaramıyorsunuz.

genç girişimci istisnası

genç girişimci istisnası

Genç Girişimci Vergi Muafiyeti Başvurusu

Başvuru yapmak oldukça basit, fazla zorlanmadan yapabilirsiniz. Hemen anlatalım;

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey bulunduğunuz vergi dairesine gitmek. Vergi dairesine gittikten sonra “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası”  belgesini istiyor ve alıyorsunuz. Belgeyi aldıktan sonra da bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumunun müdürlüğüne giderek bu belgeyi işleme aldırabiliyorsunuz.

İnşallah genç girişimci vergi muafiyeti gibi daha nice teşvikler, hibeler çıkar. Gençlerin ekonomiye katkı sağlaması oldukça önemli bizce… Benim de genç bir kardeşiniz olarak en büyük temennim hem ülkemiz, hem de kendi adımıza en iyi yerlere gelip, en iyi şartlarda, en iyi hizmetleri halkımıza verebilmek. Umarım her şey gönlünüzce olur!

Konuyla ilgili sorularınız, aklınıza takılan herhangi bir şey olursa bu konu altında, yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz. Hepinize başarılar diliyorum!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. genç girişimci vergi muafiyeti Genç Girişimci Vergi Muafiyeti için yorumda bulun

    Genç Girişimci Vergi Muafiyeti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genç Girişimci Vergi Muafiyeti için ilk yorumu yapabilirsin.