Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi?

Yeni girişimcilik fikri için beyin fırtınası önemli mi sorusu girişimciliğe yeni başlayacak olan kişilerin en çok sorduğu ve en çok merak ettiği konulardan biridir. Beyin fırtınası yeni girişimci olmak isteyenler için olmazsa olmazlardan biridir. Ortaya koyulan fikirler daha da yeni fikirlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayacağı için üzerinde durulması gereken konulardan biri olmaktadır.

Beyin Fırtınası Nedir?

Beyin fırtınasının ne olduğu sorusuna cevap olarak,  bir durumda ortada kalındığında veya karar vermede zorlanıldığı durumlarda, konuyla alakalı birçok kişiyle fikirlerin ortaya konmasıdır. Bu bir toplantı odası veya işyeri olabilir. Karar vermek için bir araya gelen bireyler kendi görüşlerini ve düşüncelerini özgürce ortaya koyarlar.

Beyin Fırtınasının Faydaları Nelerdir?

Beyin fırtınası tekniği birçok yönüyle yeni girişimci fikirlerin sağlam temellerde oluşturulmasına zemin hazırlamaktadır.

 • Girişimcilik fikri için beyin fırtınası, düşüncelerin özgür bir şekilde ifade edilmesi sağlamaktadır. Bu sayede yeni fikirler ortaya çıkacaktır.
 • Daha farklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
 • Beyin fırtınasıyla sorunların çözüme kavuşması daha da kolay olacaktır.
 • Zaman kaybının önüne geçilerek çözüm süresi kısalacaktır.
 • Hızlı ve pratik düşünmeyi kolaylaştırır.
 • Olaylara farklı açılardan bakılmasını sağlar.
 • Grup içerisinde düşüncelerin rahatça ifade edilmesi sağlanır.
 • Beyin fırtınasının hızlı karar alınmasını sağlaması açısından önemi büyüktür.

Beyin Fırtınasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Girişimcilik İçin beyin fırtınası tekniği ile dikkat edilmesi ve farkına varılması gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

 • Yeni ve değişik fikirlerin özgürce ifade edilmesine müsaade edilmelidir.
 • Tüm fikirlere karşı açık bir düşünce tarzı ile görüşler bildirilmelidir. Ön yargıdan bu ortamda kaçınılmalıdır.
 • Ekipte yer alan kişiler düşüncelerini ve fikirlerini paylaştıkça grup içi etkileşim daha da kolay olacaktır. Ekip ruhunun oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bunu engelleyici şekilde davranılmaması gerekmektedir.

İş Fikri Oluşturma Yöntemleri Nelerdir?

Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi?

Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi?

İş fikrinin oluşturulması için bazı temel yöntemler bulunmaktadır. Burada iş fikrini oluşturacak kişinin hangi alanda daha çok başarılı olduğunun farkına varması gerekmektedir. Kendi uzmanlık alanı doğrultusunda iş fikri oluşturan ve buna göre faaliyetlerde bulunan kişiler daha başarılı olacaktır.İş fikri oluşturmak için elde olan imkanlar ve durumlar göz önüne alınarak belli sınırlar çerçevesinde harekete geçilerek karar verilmelidir. Alınan eğitimler, sertifikalar, diplomalar hangi alanlarda iş fikri oluşturulması yönünde yol gösterici olacaktır. Bu sınırların dışında fikir üretmeye çalışmak hem zihni yorabilecek hem de bir faydası olmayacaktır.

Bazı düşünceler olmadık zamanlarda akla gelmektedir. Yakınlarda bir kalem kağıt bulundurmak olası bir düşünceyi kağıda dökmek için yeterli olacaktır. Kağıda dökülen fikir daha sonra iyi bir iş fikri olarak zamanla ortaya çıkabilecektir.

İş fikri oluşturmak için zihnin biraz zorlanması gerekmektedir. Kendi düşünce sistemi ile bir problem oluşturmak ve daha sonra bu sorunu çözmek için çözüm yollarını düşünmek zihnin yeni fikirler üretmesini sağlayacaktır

İş fikri oluşturmak için aceleci davranmamak gerekmektedir. Sakin bir düşünce yapısıyla ortaya konulan her fırsat ve düşünce değerlendirilmeye çalışılmalıdır. Sınırsız düşünce gücü ile imkansız gibi görülen fikirler oluşturmak da önemlidir.

Belli belirsiz zamanlarda akla gelen bir düşünceyi kaleme dökmek daha sonrası için iyi bir ilham kaynağı olacaktır.

Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Ne Şekilde Yapılır?

Girişimcilik fikri için beyin fırtınası yöntemi birçok yeni fikrin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Doğru beyin fırtınası yapmak için belli yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

 • Girişimcilik fikri için beyin fırtınası yapmak amacıyla uygun ortam şartlarının sağlanması gerekmektedir. Dikkat dağılmayacak şekilde bir plan dahilinde uygulanabilir bir ortam olması gerekmektedir.
 • Sağlıklı ve doğru bir beyin ortamının sağlanabilmesi için grup ve şirket içerisindeki herkesin bu beyin fırtınasın katılması gerekmektedir.
 • Beyin fırtınasının amacına istinaden problemin ve sorunun ne olduğunun bilinmesi ve onun üzerine yapılması doğru sonuç almada önemli bir yöntem olacaktır.
 • Girişimcilik fikri için beyin fırtınası yapmadan önce konuyla ilgili gerekli araştırmaların yapılmış olması, beyin fırtınası esnasında konuya çabuk odaklanmayı ve problem çözmeyi kolaylaştıracaktır.
 • Beyin fırtınasının planlanan belli bir süre ve zaman zarfı içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Bütün fikirler katılımcılar tarafından ortaya konulduktan sonra düşünceler belli bir liste haline getirilmelidir. En doğru ve etkili kararın verilebilmesi bu yöntemle daha da kolaylaşacaktır.

Şirketler İçin Beyin Fırtınasının Önemi Nedir?

Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi?

Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Avantajları?

Beyin fırtınası avantajları şirketlere birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

 • Şirket içerinde beyin fırtınası yaparak herkesin özgürce düşüncelerini söyleyebildiği bir ortam oluşturulabilmektedir.
 • Şirket çalışanların ekip dahilinde bir arada olması sağlanmaktadır.
 • Yeni fikirlerin ve değişik düşüncelerin bir araya gelmesiyle sorunlara çözüm bulmak daha kolay olabilecektir.
 • Girişimcilik fikri için beyin fırtınası soruları yaratıcı düşüncelerin oluşması sağlanacaktır.

Beyin Fırtınasının Temelinde Neler Vardır?

Beyin fırtınası anlamı ve temelini kışkırtıcı ve eleştirici bir durum olmadan fikirlerin serbestçe ifade edilmesi oluşturmaktadır.  Beyin fırtınasının amacı birçok fikrin bir arada sunularak yeni fikirler üretmektir. Yeni girişimciler beyin fırtınası yaparak müşterilere ve hedef pazarlara nasıl ulaşılacağı konusunda fikir sahibi olabileceklerdir.

İş Fikri Bulmanın Yöntemleri Nelerdir?

 • İş fikri bulma yöntemleri arasında hedef pazardaki nelerin eksik olduğunun gözlemlenerek ona göre bir plan yapılması yer almaktadır. Hedef pazarın eksiğini bulmak oraya yönelmek Pazar payının arttırılmasını sağlayacaktır.
 • Kişinin yeteneklerinin bir arada kullanılarak o yöne girişimde bulunulması başarının artması yönünde önemli bir yardımcı olacaktır.
 • Yeni iş fikirleri üretilerek sahip olunan pazarlarda fikirlerin üretilmesi gerekmektedir.
 • Üretilecek ürünün diğer rakip firmalardan daha uygun fiyata satılması, müşterilerin o yöne yönelmesini sağlayacağından kullanılacak yöntemlerden biridir.
 • Alışveriş yapan müşterilerle konuşarak onların taleplerinin ve isteklerinin neler olduğunun bilinmesi müşteri memnuniyeti açısından doğru bir yöntem olacaktır.
 • Ortaya çıkan fikir ve düşünceler karşılaştırılarak doğru ve yanlış kolay bir şekilde ayırt edilebilecektir.

Beyin fırtına yöntemi ile şirketler sahip oldukları işletmeleri nasıl daha iyi yönetim geliştirebilecekleri konusunda fikir sahibi olacaklardır. Yeni fikirler yeni girişimcilere ilham kaynağı olmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

 1. Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi? Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi? için yorumda bulun

  Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Girişimcilik Fikri İçin Beyin Fırtınası Önemli mi? için ilk yorumu yapabilirsin.