Girişimcilik Nedir ?

Evet arkadaşlar sitemizi yeni açtık. Böyle bir sitenin ilk içeriği bence bu olmalı. Hazırsanız girişimcilik nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım.

Girişimcilik nedir?

Girişimcilik kavramı, genel olarak kar amacı ile bütün riski üstüne alıp iş kuran kişinin yaptığı atılıma denilebilir. Girişimcilik kavramı son yıllarda herkes tarafından, her yerde sıkça bahsedilmektedir. Teknolojinin de gelişmesi ile beraber insanlar artık kafalarında kurmuş oldukları proje/projeleri hızlı bir şekilde faaliyete geçirmek için atılımlara başladılar. Ne yazık ki dünyada kurumsal şirketlerdeki ağır çalışma şartları insanları buna itiyor. Tabii bu şartların haricinde bir diğer önemli sebepte daha fazla para kazanma isteği denilebilir. Girişimcilik nedir sorusunu kısaca böyle özetleyebiliriz arkadaşlar.

[divider style=”solid” top=”10″ bottom=”10″]

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, üretim yapmak amacıyla kendi kuruluşunu en kazançlı şekilde bir araya getiren kişiye denir. Girişimci her zaman risk alıp, projesini hayata geçirmek zorundadır. Girişimciler ülkeler içinde çok önemlidir çünkü para kazanırken aynı zamanda ekonomik anlamda ülkesi için bir değer üretir. Başka insanlar için istihdam olanağı sağlar, aynı zamanda yeni girişimcilere kapısını açar. Yetenek, birikim, cesaret ve analiz özellikleri bir girişimci için olmazsa olmaz özelliklerdendir.

[divider style=”solid” top=”10″ bottom=”10″]

Bir Girişimci’de Hangi Nitelikler Olmalı?

Girişimcinin en temel özelliği cesarettir. İş kurma konusunda girişimci kişi sağlam ve emin adımlarla cesur bir şekilde ilerlemelidir. Kendine güvendiği, iyi analiz yaptığı ve bilgi birikimi olduğu konuda iş kurmalıdır.  Girişimci özellikle öngörü sahibi olup, gerektiği zamanlarda geri adım atmasını bilip yeniden başlayabilmelidir. Yatığı bütün işlerin sorumluluğunu almalıdır. Bunun yanı sıra kurmaya karar verdiği işin sonuçlarını değerlendiren, yaratıcılık konusunda iyi seviyede olup, iyimser ve sürekli beyin fırtınası ile yeni fikirler üreten bir kişi olmalıdır. Girişimci olan kişi aynı zamanda ekip arkadaşlarını motive etme konusunda sıkıntı çekmemeli ve onlara liderlik edebilmelidir. Başarı güdüsü yüksek olan ve tutku konusunda sıkıntı çekmeyecek kişiler ideal bir girişimci adayı olabilirler. Ayrıca bu kişiler önüne çıkan fırsatları görüp, değerlendirmelidir. İşine tutkuyla bağlı olmalıdır.

[divider style=”solid” top=”10″ bottom=”10″]

Girişimciliğin Önemi

Girişimciler kesinlikle toplum için oldukça önemli kişilerdir. Devletin sosyal ve ekonomik alanlarında rol oynayan kişilerdir diyebiliriz hatta… Maddeler halinde yazacak olursak şunları söyleyebiliriz;

– İş yaratır ve bu yarattığı iş ile istihdam sağlar

– Değişim, inovasyon konusunda artı sağlar

– Toplumun gelişimi konusunda oldukça önemlidir. Gelişime katkı sağlar.

– Ülkenin yaşam standartlarına artı etki sağlar.

– Yeni fikirler sağlar

– Milli gelire katkisaglar

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. girişimcilik Girişimcilik Nedir ? için yorumda bulun

    Girişimcilik Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Girişimcilik Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.