İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler

İŞKUR tarafından sunulan teşvikler ile İŞKUR istihdam ortamının oluşturulması konusunda önemli destekler sağlamaktadır. Hem işçinin işe yerleştirilmesi, hem de işverene sağlanan prim ve kredi desteğiyle birlikte toplumda refah ve düzenin korunması sağlanmaktadır. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından imkan sağlanan ve İŞKUR’unda katkı sağlamasıyla istihdam ortamının oluşturulmasının devamlılığı sağlanmaktadır.

Günümüz toplumlarında işsizliğin fazla sayıda artmasıyla İŞKUR a iş başvurusu yapanların sayısı oldukça fazladır. İŞKUR kişilere belli eğitimler sağlanarak işe yerleştirilmesi konusunda destek sağlayarak, ülke ekonomisinin kalkınmasına belli oranda katkı sağlamaktadır. İŞKUR teşvikleri 2020 bu konuda destek isteyenlerin en çok takip ettiği konular arasındadır.

İŞKUR tarafından sunulan teşvikler;

 • Gençlere ve kadınlara yönelik yapılan teşvikler
 • Mesleki yeterlilik belgesi bulunan kişilere yönelik teşvikler,
 • İşsizlik ödeneği alan kişilere yönelik teşvikler,
 • Normalleşme yolundaki sağlanan destekler,
 • İstihdama dönüş için Prim Destekleri Sağlanması,
 • İstihdama dönüş için Geçici İşgücü Destekleri sağlanması,

İlave yeni teşvikler ile de pek çok sektörde ve alanda İŞKUR destek sağlamaya devam etmektedir.

İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

İŞKUR teşvikleri 2020 başvuru işlemleri ve her bir istihdam teşviki için aranılan şartlar farklılık göstermektedir. Genel şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak gibi şartlar yer almaktadır. İşverene sağlanan destek iş sektörüne ve yapılan işe göre farklı şekilde olmaktadır.

İŞKUR tarafından istenilen eğitime bağlı olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi olanların, kadın ve gençlerin son 6 ay içerisinde herhangi sigortalı bir işte çalışmamış olması, özel sektör içerisinde işveren niteliğine olması gerekmektedir.

İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler

İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler

İşsizlik ödeneği desteğinden faydalanmak için, işverenlerin ödemesi gereken aylık primleri ödeyerek gerekli bildirimlerin zamanında bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca işten ayrılan işçinin bir daha geri aynı işe alınmaması şartı aranmaktadır.

Engelli istihdamının teşvik desteği için, şirket içersinde çalıştırılan engelli çalışanın işveren tarafından gerekli mercilere bildirilmesi gerekmektedir.

Normalleşme süreciyle ilgili verilen İŞKUR desteği ile işverene, sigortalı çalışan işçinin kısa çalışma ödeneği veya nakdi yardım aldığı güne göre belirlenmektedir.

İŞKUR’dan İşe Girenlerin Sigortası

İŞKUR tarafından işe girenlerin sigortaları İŞKUR tarafından yapılmaktadır. İşçilere emeklilik primi hariç, Genel Sağlık Sigortası ve iş yeri kaza sigortası yapılmaktadır.

27103 Teşvik Şartları Nelerdir?

27103 Teşvik Şartlarından faydalanmak kadar en temel şart, özel sektör içerisinde yer alan işveren olmak gerekmektedir.

İşverenlerin İŞKUR teşvikleri ile sunulan hizmetlerden faydalanabilmeleri için bazı şartların uygun olması gerekmektedir.

 • Özel sektör içerisinde işveren olması şartı aranmaktadır.
 • Ödenmesi gereken primlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir borç ve ceza kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Ödemesi gereken aylık prim ödemelerinin vaktinde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İş yerinde çalıştırılan işçilerin sigortalı olarak çalıştırılması gerekmektedir.
 • İşveren tarafından işe alınan işçinin en az dokuz ay boyunca çalıştırılıyor olması gerekmektedir.

27103 Teşvik Nasıl Gerçekleştirilir?

İşverenlerin 27103 sayılı teşviklerin faydalanabilmeleri için, 4447 sayılı kanunla işverenlerin e SGK ile resmi internet sitesinden başvuru işlemi yapmaları gerekmektedir.

27103 Teşvikten Yararlanma Süresi Ne Kadardır?

27103 teşvikten yararlanma süresi işe başlama tarihi itibariyle başlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş kadın sigortalılar 18 ay, 18 yaşından büyük olup 25 yaşını geçmeyen erkek sigortalılar 18 ay, engelli olup Türk İş Kurumuna kayıtlı olanlar için 18 ay ve diğer sigortalardan faydalanacak olanlar 12 ay boyunca teşvik hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.

Sigortalı olarak 27103 teşvikten faydalanabilmek için, TÜİK’e bağlı olarak kayıtlı işsiz olması gerekmektedir. 01.02.2019 tarihi ile 30.04.2019 tarihleri arasına işe alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca işe girmeden önceki üç aylık süre içerinde on günden fazla yetkili kuruma bilgi verilmemiş olması ve sigortalı olarak görülmemesi gerekmektedir.

İŞKUR teşvikleri birçok kişiye sağladığı olanaklarla toplum hayatında önemli bir rol olmaya devam edecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

 1. İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler için yorumda bulun

  İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İŞKUR Tarafından Sunulan Teşvikler için ilk yorumu yapabilirsin.