• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4126
  % 0,58
 • € EURO
  9,0363
  % 0,53
 • £ POUND
  10,1620
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -1,33
 • BITCOIN
  242802,102
  % 12,17
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Bu yazımızda sizlere işsizlik maaşı alma şartları hakkında bilgi vereceğiz. Sözü uzatmadan konu içeriğine gelmek istiyorum.

İşsizlik Maaşı Nedir

İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan kişilerin yasada belirtilmiş olan kurallara uygun olmaları halinde işsiz kaldıkları (çıkarılma) dönemlerde belirli bir süre boyunca, belirli miktarda alacakları ödemeye verilen isimdir. İşsizlik maaşı alabilmek için belli şartlar vardır. Bu şartları yerine getirmediğiniz taktirde işsizlik maaşından yararlanamazsınız. Yazımızın devamında sizlere bu şartları da vereceğiz.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı almak için en önemli koşul işten çıkarılmış olmaktır. İşten kendi isteğiyle ayrılmış olan bir birey kesinlikle işsizlik maaşı alamaz. İşten çıkarıldığınız taktirde son 120 gün içerisinde sigortalı olmanız gerekiyor, bunun yanı sıra son 3 yıl içerisinde de en 600 gün boyunca sigortanızın ödenmiş olması gerekiyor. Son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortanız ödenmediyse maalesef işsizlik maaşı alamıyorsunuz. İşsizlik maaşı şartlarını taşıyan kişilerin işten çıkarıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde ya işkur şubesinden ya da internet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. 30 günü geçtiği taktirde işsizlik maaşından yararlanılamıyor maalesef. Buna dikkat etmek gerek…

İşsizlik Maaşı Başvuru

İşsizlik maaşı almak için işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde işkur şubelerinden birine ya da işkur’un kendi web sitesinden elektronik ortamda başvuru yapmak gerekiyor. Mücbir bir sebep dışında otuz gün içerisinde başvuru yapılmazsa maalesef bu hakkınız yanmakta. Google’a işsizlik maaşı başvuru yazarak işkur’un sitesine girebilirsiniz yada yazımızın en altındaki işkur linkine tıklayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanların Hakları

İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar paradan ziyade farklı birkaç seçenekten daha faydalanmaktadır. Bunlar “Genel sağlık sigortası primleri, yeni bir iş bulma, meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi”dir. Kısacası işsizlik maaşı alırken aynı zamanda sağlık sigortanız da aynı süre boyunca devam etmektedir. Her hangi bir sağlık problemi durumunda hastaneye gidip hizmet almaya devam edebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabı: işsizlik maaşı belirlenirken günlük işsizlik ödeneği, sigortalı kişinin son dört aylık primine göre belirlenir. Günlük ortalama brüt kazancınızın yüzde kırkı hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşınızın tutarı, aylık asgari ücretin brüt kısmının %80’ini geçmemiş olacak. İşsizlik ödeneği herhangi bir vergi yada başka bir kesintiye tabii tutulmaz

İşsizlik Maaşı Süresi

İşsizlik maaşı süresi alacağınız dönem çalışma sürenize ve yatırılan sigorta priminize göre belirlenmektedir.

Bu süre kabaca,

600 gün sigortalı çalışana 180 gün
900 gün sigortalı çalışana 240 gün
1080 gün sigortalı çalışana 300 gün
Şeklindedir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler, maaşını her ayın beşinci gününde alabilirler. Ödeme tarihinde değişikliği sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapabilir. Sigortalı işsizler maaşlarını T.C. Nüfus Cüzdanı yanında olacak şekilde PTT şubeleri üzerinden alabilirler.