İzmir Kalkınma Ajansı Teşvikleri

İzmir Kalkınma ajansı, İzmir’in kalkınmasının sürdürülebilmesi adına bütüncül bir bakış açısı ile yaklaşarak katılımcı araçlar bulabilmekte ve onları desteklemektedir. Bu ajans Bakanlar Kurulu’nun emri ile 2006 yılında pilot olarak kurulmuş, sonrasında ise varlığını sürdürmüştür.

İzmir’in gelişimine ve gelişimini sürdürebilmesine katkı sağlayan ajansı İzmir odaklı bölge planları oluşturmakta, incelemekte ve desteklemektedir. Bu noktada mali ve teknik destek İzmir Kalkınma ajansının ana işlevini oluşturmaktadır.

İzmir Kalkınma Ajansı (2)

İzmir Kalkınma Ajansı (2)

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri

İzmir Kalkınma ajansı genel sekreteri Mehmet Yavuz’dur. 2020 yılında ajans, İzmir’in yeşil ve mavi ile büyüme yaklaşımı üzerine çalışmalarda bulunmuşlardı. 2021 yılı itibariyle de yeşil ve mavi temalı, daha çevik çözüm odaklı projeler oluşturacaklarını ifade etti. Ajans 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında Covid 19 mücadeleleri kapsamında da çeşitli programlar yürütmüştü.

Genel Sekreter Mehmet Yavuz 2021 yılında da bu programların sürdürüleceğini ve salgının seyrine göre İzmir’in ekonomisini destekleyeceklerini ifade ediyor. Covid 19 kapsamındaki programlar için ise 3 milyon TL’lik bir bütçe oluşturuldu. Ajans yıl içerisinde mavi teması içeriği ile liman ve liman bağlantılı tüm sektörleri desteklemeye hazırlanıyor.

İzmir Kalkınma ajansı liman gelişim stratejilerini sürdürebilmek amacıyla gemi gelişim sektörüne ağırlık vermeyi planlıyor. Bunun için bir program zinciri oluşturmayı hedefleyen ajans, aynı zamanda İzmir’in su altı mirası envarterini çıkarabilmek amacıyla da çalışmalar yürütüyor.

İzmir Kalkınma Ajansı (2)

İzmir Kalkınma Ajansı (2)

İzmir Kalkınma Ajansı Proje Örnekleri

İzmir Kalkınma ajansı proje örnekleri içerisinde web tabanlı uygulamalarda yer alıyor. Dijital olgunluk düzeylerinin tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan ajans, uygulama geliştirme ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Ancak Mehmet Yavuz çalışmaların Covid 19 sebebiyle ertelendiğini, 2021 yılının ilk çeyreği geçmeden firmaların hizmetine sunulmasının hedeflendiğini belirtti.

Aynı zamanda İzmir Kalkınma ajansı oyun yazılım sektörünün geliştirilmesine yönelikte çalışmalar yapıyor. Sektör paydaşları ile bir araya gelmeyi planlayan Yavuz, yıl içerisinde güdümlü bir proje oluşturmak amacında.

Ajansın son olarak oluşturmayı planladığı proje ise İzQ Girişimcilik Merkezi programı. 2021’in ilk çeyreğinde hayata geçirileceği düşünülen programın İzmir girişimcilik ekosistemini güçlendirmesine kesin gözle bakılıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. İzmir Kalkınma Ajansı (2) İzmir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    İzmir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İzmir Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.