Kadın Girişimcilere Verilen Destekler

KADIN GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEKLER

Kadın girişimcilere verilen destekler çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Kadınların iş yaşamlarında daha aktif bir şekilde rol alması amacıyla sağlanan bu destekler faizsiz kredi, faizi çok düşük kredi, uzun vadeli kredi ve hibe olarak sunulmaktadır. Bu desteklerde amaç; kadınların istihdam edilmesi ve ülke genelindeki istihdamın da arttırılmasıdır. Günümüzde kamu kuruluşları ile birlikte kimi özel kuruluşlar da kadın girişimcilere destek maddi destek vermektedir. Bu kuruluşlar ve kurumlar KOSGEB başta olmak üzere, bankalar, TKDK, Kadın Girişimciler Derneği ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dır.

Kadın girişimcilere maddi yardım yapan bu özel ve kamu kuruluşları, farklı koşullar altında destek vermektedir. Dolayısı ile her bir kurumun kendi şartı bulunmaktadır. KOSGEB günümüzde kadın girişimcilere en çok destek veren devlet destekli kurum olarak bilinmektedir ve her geçen sene bu desteğini büyütmektedir.

kadın girişimci destekleri 2020

kadın girişimci destekleri 2020

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB kadın girişimcilere devlet eliyle yardım eden kurumdur. Erkek girişimcilere nazaran kadın girişimcilere daha iyi koşullar altında maddi destek sağlayan bu kurum, yeni iş yeri kurulmasını kapsayan projelere 50 bin TL olacak şekilde yatırım hibesi vermektedir. Ayrıca girişimci kadınlar, 300 bin TL’ye kadar da oldukça düşük faizle ve uzu vadeyle kredi alabilmektedir. Kadın girişimcilere verilen destekler kapsamında KOSGEB, iş hayatına yeni atılmak isteyen kadın girişimciler gibi iş hayatında zaten var olan fakat işlerini büyütmek amacında olan kadın girişimciler de bu destekten faydalanabilmektedir.

Bankaların Kadın Girişimci Desteği

Bankalar, kredi çekmek için uygunluk taşıyan herkese kredi desteği sağlamaktadır. Fakat bu krediler, KOSGEB’te olduğu gibi düşük faiz oranları ile gerçekleşmemektedir. Dolayısı ile iş kurmak için bankadan kredi almak pek mantıklı olmamaktadır. Ancak ülkemizde faaliyet gösteren bankalar kadın girişimcilere verilen destekler kapsamında, yeni işe kurmak isteyen ya da işlerini ilerletmek isteyen kadınlara uygun koşullar altında, uzun vadede kredi verebilmektedir. Örneğin; Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından kurulmuş olan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı sayesinde kadın girişimciler faizsiz kredi seçeneğinden yararlanabilmektedir. Bu destekten yararlanılabilmesi için aralarında kan bağı bulunmayan en az 5 kadının birlikte yola çıkması gerekmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. kadın girişimcilere verilen destekler Kadın Girişimcilere Verilen Destekler için yorumda bulun

    Kadın Girişimcilere Verilen Destekler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kadın Girişimcilere Verilen Destekler için ilk yorumu yapabilirsin.