Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler

Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızı siz kadınlarımıza fikir verebilmek için hazırladık. Umarım kadın girişimcilerin yapabileceği işler konusunda kafanıza takılan şeyleri bir nebzede olsa giderebiliriz.

Öncelikle bütün kadınlarımızın “Dünya kadınlar günü kutlu olsun” Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bizde bu vesileyle böyle bir şey hazırlayalım dedik.

Ülkemizde kadın girişimcilerin sayısı günbegün artmaya başladı, her ne kadar sayı hala az olsa da artması umut verici. Kadınlarımızın iş alanında daha da söz sahibi olmasını, ekonomiye katkıda bulunmalarını cani gönülden istiyoruz.(Ben istiyorum en azından) Son rakamlara bakıldığında ülkemizde ortalama 150-200 Bin arası kadın girişimci olduğu varsayılıyor. Erkek girişimci sayısına baktığımızda, kadın girişimcinin erkek girişimciye oranı %8’e tekamül ediyor. Dünya ortalamasına baktığımız zaman, bu rakam gelişmiş yada gelişmekte olan ülkeler adına oldukça geride/altında bir rakam olarak göze çarpıyor açıkçası. Yine de son yıllardaki artış hızında iyi derecede ivmelenme var. Umuyoruz daha da hızlı bir şekilde artarak devam edecektir.

Aslında durumun böyle olması ne bizi ne sizi şaşırtıyordur, bunu biliyoruz. Birçok Orta Doğu ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de maalesef kadınlar üzerindeki baskılar birçok noktada kadınların bir şeyler yapmasına engel oluyor. Neyse ki son zamanlarda kadın istihdamındaki pozitif artış bu baskıların kırılmasına, kadınlarımız daha çok girişim yapmasına vesile olmaya başladı.

Kadınların girişim yapması bir topluluk için oldukça önemli… İncelemelere göre kadınların girişim dünyasında yelpaze oldukça geniş durumda. Erkeklerin düşünmediği, görmediği yapmak istemediği benzersiz işleri kadın girişimciler yapıyorlar.

Batının gerisinde olsak da gözle görülür bir artış var. Kadınlara tavsiyemiz özellikle girişimciliğe teşvik eden, kadınları yüreklendiren, onlara öncülük eden kuruluşları takip etmeleri ve katılmaları. Hatta yetersizi gördüğünüz noktada sizlerde bir sivil toplum kuruluşu kurarak hemcinslerinize destek olabilirsiniz.

Neyse başlığımızın adı kadın girişimlerin yapabileceği işler, o yüzden konuyu daha da uzatmak istemiyorum ve iş fikirlerine geçiyorum. Haydi başlayalım..

Direkt fikirlere geçmeden önce kendinizin bulmasını istiyoruz açıkçası, bu yüzden sizlere nasıl fikir bulacağınız konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

kadınlar için işler

kadınlar için işler

İş Fikri Bulmak

Öncelikle şunu bilin. Hiçbir zaman yapmak için yapmış olmayın. Kesinlikle keyif alabileceğiniz, yapmaktan hoşlanacağınız şeyler seçmelisiniz. Bu tarz tercihlerde bulunursanız bu işlere mesai harcarken sıkılmaz hatta yorulmazsınız. Sonuçta yeni bir iş kurarken zamanınızdan, enerjinizden fedakarlık yapmanız gerekecek. Aksi taktirde başarıya ulaşmanız oldukça zor.

Hali hazırda bir işiniz var ise yani çalışıyorsanız ilk başta boş vaktinizi değerlendirmelisiniz. Tabii bundan önce ne kadar boş vaktiniz var bunun analizini yapmanız gerekiyor. Vakit analizini yaptıktan sonra sıra iş fikri bulmaya geliyor. Bu boş vaktinizde ne gibi işler yapabilirsiniz bunları düşünün ve karar verin. Karar verirken üst paragrafta belirttiğim gibi hoşunuza gidecek, yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünün. Kendinize şunları sorabilirsiniz;

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]

  • İyi olduğum konular ne?
  • İyi olduğum konuları işe dönüştürebilir miyim?
  • Ne yapmak istiyorum?

[/box]

Bu sorulara göre kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Yapacak bir ek iş yada herhangi bir şey bulamıyorsanız gönüllü olarak çalışabileceğiniz yerlere bakabilirsiniz. Bu tarz işler size çevre, dostluk kazandırır. Bu çevre de size farklı olanlar sunabilir, yeni kapıların açılmasına vesile olabilir. Kendinize gönüllü iş yapmak istiyor muyum diye sorun ve buna göre karar verin.

Bu konuda benim aklıma gelen size naçizane önerilerim bunlar, bazıların doğru bulurken bazılarınız doğru bulmayabilirsiniz. Kesinlikle akıl vermeye çalışmıyorum, sadece ve sadece öneri…

Şimdi gelelim kadın girişimcilerin yapabileceği işlere

Kadın Girişimcilere İş Fikirleri

Birkaç farklı dalda öneri yapacağız. Bu iş fikirleri bazen ek iş olarak yapabileceğiniz, bazen ise tamamen üzerine yoğunlaşabileceğiniz alanlarda olacak.

Evde Ek İş

Evde marmelat yapma: Günümüzde birçok ürünün içinde katkı maddesi yada benzeri şeyler bulunuyor. Bu noktada organik ürünlerin değeri günbegün artıyor. Hal böyle olunca da bu alanda ürünler üretirseniz iyi bir şekilde satışını yapabilirsiniz. Hatta belki bir gün işleri büyütür ve kendi organik marmelat markanızı bile oluşturabilirsiniz.

El İşi:  Yılların vazgeçilmezi… Bir dönem her mahallede küçük dükkanlar olurdu. Annelerimiz küçük çocuğunu (yani bizleri) yanına alır ve arkadaşlarıyla beraber orada iş yaparlardı. Amaç bugünde olduğu gibi eve destek olmak, çocukların harçlığını çıkartmaktı. O zamanlar bu tarz işler yapmak zordu tabii, şimdilerde daha kolay… İnternet üzerinden araştırma yaparak kendiniz özel el işi malzemeleri üretebilirsiniz ve bu ürettiğiniz malzemeleri İnstagram gibi sitelerden satabilirsiniz. Bu tarz ürünler özellikle son dönemlerde yurt dışında da rağbet görüyor. İyi bir araştırın derim.

Turşu Yapıp Satma:
Vaktiniz ve biraz sermayeniz var ise turşu yapabilirsiniz. Bu turşuları komşularınıza, arkadaşlarınıza satabilirsiniz. Hatta internette forum sitelerinden, instagramdan bile satışa sunabilirsiniz. Ama ürünlerinizi güzel seçmeli, iyi yapmalı ve düzgün pazarlamalısınız.

Yeni İş Fikirleri

kadınlar için yeni iş fikirlerinden bahsettik bu yazımızda

İş Fikirleri

Bir önceki konumuzda çok daha detaylı olarak hazırladığımız Yeni İş Fikirleri konusunu okumak için tıklayın!

E-Ticaret: Son yılların gözde konusu. Satacak ürününüz var ise tabii ki yapabileceğiniz en güzel iş e-ticaret. E-ticaret derya deniz, herkesin ekmek yiyebileceği, pasta payının büyük olduğu geniş bir yapısı var. E-Ticaret yaparken bizce dikkat etmeniz gereken husus satacağınız ürünleri iyi seçmek… Piyasada çok bulunmayan, ihtiyacın olduğu kaliteli ürünleri getirebilirseniz büyük paralar kazanabilirsiniz. E-Ticaret konusunu maalesef kısa bir şekilde anlatmak mümkün değil o yüzden bir başlık açmamız gerekiyor. Bir başlık açana kadar siz bir araştırın derim.

 

Pazarcılık: Siz kadınsınız, ne giyeceğinizi en iyi siz bilirsiniz değil mi? Ne duruyorsunuz çıkın pazara! Büyük şehirlerde kurulan sosyete pazarlarında kıyafet, ayakkabı, gözlük gibi ürünler satarak iyi para kazanabilirsiniz. Size şöyle söyleyeyim sosyete pazarlarında yazın orijinal gözlük satıp, kışın hiç çalışmayan tanıdıklarım var. Özellikle çok yoğun olan yerlerde gençlere yönelik ürünleri düzgün seçebilirseniz büyük paralar kazanmanız işten değil…

 

Evet arkadaşlar, bir dostunuz olarak benim aklıma gelenler bunlar. İnşallah birazcık aklınıza bir şeyler katabilmişimdir. Daha güzel yazılarda buluşmak üzere… Hepinize başarılar diliyorum!

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler için yorumda bulun

    Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler için ilk yorumu yapabilirsin.