Kalkınma Ajansları Teşvikleri Nelerdir ?

Kalkınma ajansları bölgeler arasında yaşanan eşitsizlikleri azaltmak ve bölgesel kalkınmayı sağlayabilmek amacıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordine çalışmalar yürüten kamu kuruluşlardır.

Bu kuruluşlar doğrudan yatırım yapan kuruluşlar olmamakla birlikte kamu, özel ya da sivil toplum kuruluşları ile iş birliğine giderek destekleyici bir rol oynamaktadır. Türkiye geneline bakıldığında düzey 2 noktalarında kurulduğu bilinen 26 adet Kalkınma Ajansları bulunuyor. Düzey 2 diye bilinen kriter istatistiki bir sınıflandırma çeşididir.

Kalkınma Ajansları Teşvikleri

Kalkınma Ajansları Teşvikleri

Kalkınma Ajansları Nedir?

Yazımızda ilk olarak Kalkınma ajansları nedir konusu hakkında bilgi vereceğiz. Bu ajanslar ifade edildiği gibi kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapabilmektedir. Böylece kaynaklar yerinde ve verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Sonuç olarak ise bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, gelişimi sürdürebilmek ve bölgeler arası farklılıkları azaltabilmek mümkün olabiliyor. Kalkınma ajansları istatistiki açıdan farklı şekillerde sınıflandırılıyor. İstatistiki açıdan ise Türkiye’de 12 adet Düzey 1, 26 adet ise Düzey 2 şeklinde sınıflandırılmış, ajanslar bulunuyor.

Kalkınma Ajansları Teşvikleri

Kalkınma Ajansları Teşvikleri

Kalkınma Ajansları Proje Örnekleri

Kalkınma ajansları proje örnekleri ölçütleriyle bölgelerin gelişimini desteklemektedir. Bu ajanslar hazırlamış oldukları proje kapsamında 2021 yılı itibariyle 782 milyon TL kullandıracak. 2021 yılı itibariyle ise güdümlü proje örneklerine ve danışmanlık hizmetlerine daha fazla ağırlık verilecek.

Yıl bazınca yalnızca Finansman desteği olarak 200 milyon TL’lik bir limit belirlendiği, resmen duyuruldu. Totalde verilecek 782 milyon TL’nin 450 milyonu yerel kaynaklardan, kalan 332 milyonu ise merkezi kaynaklı bütçe olarak kullandırılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordineli çalışma yürüterek faaliyetlerini sürdürdüğü bilinen bu ajanslar 2021 yılı itibariyle de mali destek programlarını tam gaz sürdürebileceklerini ifade ediyor.

Finansman desteği modeliyle KOBİ’leri bankalar üzerinden karşılaması gereken finansman ihtiyacın, biraz olsun hafifletilebilmesi amaçlanıyor. Kalkınma ajansları üzerinden finansman desteği alabilmek için yönetim danışmanlığı alanlarında destek programları tasarlanabilecek ve sonrasında uygulamaya konulabilecek.

Bunun yanı sıra bu süreç sonrasında uygulanan Sonuç odaklı program uygulamasına da devam edilebilmesi planlanıyor. Düzey 2 bölgesinde yer alan 26 Kalkınma ajansları bu destek projeleri ile, bölgenin ve sektörlerin önde gelen kuruluşlarını desteklemeye hazırlanıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Kalkınma Ajansları Teşvikleri Kalkınma Ajansları Teşvikleri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Kalkınma Ajansları Teşvikleri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kalkınma Ajansları Teşvikleri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.