Karşılıksız Çek Nedir – Cezası Ne

Karşılıksız Çek Nedir

Bu yazımızda sizlere karşılıksız çek nedir sorusuna cevap vereceğiz. Karşılıksız çek hakkında bilgi vermeden önce genel anlamda çek hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Gelin başlayalım hemen..

Çek Nedir

Çek bütün dünyada kullanılan yaygın ödeme yöntemlerinden bir tanesidir. Birçok ülkede çok sık kullanılmasa da ülkemizde sık ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Çek ile ödeme yapmak göründüğünden çok daha kolaydır. Çek, hesabınızın bulunduğu bankaya ait yazılmış olan bir ödeme emri türüdür. Evrakları çok kıymetledir, dünya piyasasında da ticarette ödeme yapmak adına kullanılmaya devam ediyor. Çekin üzerinde çek’e ait bir çok bilgi(tutar,banka,tarih) bulunur. Çeki tahsil edecek kişi bu bilgiler üzerinden işlem yapmalıdır.

Ülkemizde ve dünyada en çok istismar edilen ödeme yöntemi çektir. Çek konusunda en büyük problemler genellikle Karşılıksız Çekler’le birlikte ortaya çıkıyor. Karşılıksız Çek Nedir sorusu aklına gelir gibi, görüyorum…

Karşılıksız Çek, adı üstünde hiçbir karşılığı olmayan çeklere verilen isimdir. Bu çekleri hiçbir şekilde tahsil edemezsiniz. Kısacası çek’in üstünde bulunan tarihte, ilgili banka hesabında, çek üzerinde yazan paranın bulunmaması durumunda çek karşılıksız olmuş oluyor. Karşılıksız çek dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye’de de büyük cezaları olan bir durumdur. Ülkemizde sahtecilik suçundan bu konuda büyük cezalar ve yaptırımlar uygulanabiliyor.

Karşılıksız Çek Cezası

Karşılıksız Çek Cezası birçok farklı şekilde verilebiliyor. Kimisine hapis cezası verilirken kimisine de para cezası yada anlaşılması halinde başka yollarla da çözülebiliyor. 2020 Yılında hapis cezasının kalkmasına dair tartışmalar mevcut, bazı kesim ise af bekliyor bakalım ilerleyen günler bu konu hakkında bize neler gösterecek.

Çek Hesabı Nedir

Çek Hesabı, bu ödeme yöntemini kullanmak isteyenlerin sahip olması gereken hesap türüdür. İşlem yaptırmak isteyen kullanıcılar bu işlemden sonra tek türü bulunan çek karnesini kullanmaya mecburdurlar. Çek karnesi haricinde hiçbir şekilde işlem yaptıramazlar.

Çek Üzerinde Bulunan Bilgiler

Bu başlık oldukça önemli, çek alırken bu bilgilerin olup olmadığına kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle çek hangi dildeyse o dilde olacak şekilde “çek” ibaresi bulunmakta. Daha sonra bankaya herhangi bir şart koşulmadığına dair bir ifade olması gerekiyor. Çek üzerinde ayrıca ödeyecek olan kişinin yada kurumun (kısacası aldığınız kişinin) bilgilerinin olması gerekmekte. Aynı zamanda ödeme yeri, çekin yazıldığı/düzenlendiği tarih ve yer, son olarak çeki düzenlemiş olan kişinin imzası…

 

Evet arkadaşlar çek işleri biraz sıkıntılı işler, bu yüzden alırken de verirken de dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Özellikle karşılıksız çek nedir sorusunun cevabını iyi bir şekilde biliyor olun. Yoksa başınız çok ağrır. Bu arada bilerek, isteyerek karşılıksız çek verenler size de son sözüm karşılıksız çek cezası inşallah artar!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. karşılıksız çek nedir Karşılıksız Çek Nedir – Cezası Ne için yorumda bulun

    Karşılıksız Çek Nedir – Cezası Ne için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karşılıksız Çek Nedir – Cezası Ne için ilk yorumu yapabilirsin.