KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı?

KGF kadın girişimcilere desteği sağlamaya devam ediyor. KGF yani Kredi Garanti Fonu, belli bir teminatla iş yapmak isteyen ve bununla birlikte, kredi alamayan KOBİ’ lere kefil oluyor. Bu şekilde sağlanan işlemle işletmelerin finansman kaynağına erişimi sağlanıyor. KGF kadın girişimci için desteğini sağlarken işletmelerin en fazla 2 yıl faaliyet sürdürmeleri şartını arıyor.

Yeni KGF Paketi 2020

Yeni KGF paketinin açıklanmasıyla birlikte, bazı bankalarda bu desteklerden nasıl faydalanılacağını açıkladılar. VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası bu yönde katkılarıyla KOBİ’lere destek sağlayacak. Sağlayacağı destekle yıllık 11,5 faiz oranıyla birlikte 48 aya kadar vade verilebilecek. Bu krediden faydalanmak isteyen işletmelerin cirolarının en fazla 3 milyon TL olması şartı aranacak.

KGF kadın girişimci desteği almak için diğer şartlardan biri de yıllık cironun 1 milyonun altında olması durumudur. Bu durumda sağlanacak kredi desteği limiti 50 000 TL’ye kadar olabilecek.

KGF Kredisi 2020

Kredi Garanti Fonu kadın girişimci desteği, işletmelere 60 ay vade ile 1 yıl geri ödeme olmaksızın kredi imkanı sağlamayı planlıyor. Bu destekle birlikte KOBİ’lere 6 milyon TL’ye kadar kefaret sağlanabilecek. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için kredi faizi ilgili bankalar tarafından belirlenecek. Kefaret kredi kullanımı ile birlikte 7,5 Milyar TL tutarında KOBİ’lere destek sağlanması bekleniyor.

KGF Kredisi Veren Bankalar 2020

Pandemi dönemi içerisinde ekonomik yönden zor şartlar altında çalışan KOBİ’lere bankalardan da destek geliyor. VakıfBank, Halkbank ve Ziraat bankası bu şartlarda çalışan KOBİ’lere devlet destekli katkı sağlayacak. Firmaların işletmelerini daha iyi idare etmeleri için ‘İşe Devam Kredi Desteği’hizmetini hayata geçirmeyi planlıyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank dışında kalan diğer bankalarda bu amaçla hizmet sağlayabilecek. Akbank, Denizbank, İş Bankası, VakıfBank gibi bankalar bu konuda farklı kredi faiz oranlarıyla KGF kadın girişimci için kredi desteği sağlayacak.

KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı?

KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı?

KGF Kadın Girişimcilere Desteği İçin Başvuru Evrakları

KGF kadın girişimcilere desteği sağlarken istediği evraklar, banklardan kredi çekileceği zaman bankanın istediği evraklardan farklı değildir. KGF bunun için ayrı bir evrak talep etmemektedir.

KGF Kredi Yapılandırma Resmi Gazete 2020

KGF kredi yapılandırması için gerekli talimatlar ve işlemler 2020 resmi gazetede yayınlandı. Karara göre sağlanacak kaynak 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkarıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle bireysel kişilere kefaret kullanımı 100 000 TL, KOBİ’lere 35 milyon TL, tüzel kişiler için ise 250 milyon TL olarak belirlendi.

KGF Kredisi Vakıfbank

KGF teminatlı kredi desteği ile Vakıfbank’ta destek sağlamayı planlıyor. KGF kredi desteği almak isteyen KOBİ’lerin yönetmelik tarafından belirlenen, ayrıca bankasının kendi prosedürlerine göre oluşturulan kredi ve faiz oranlarıyla işlem yapması sağlanacak.

KGF kadın girişimci olmak için bankalar kefaret ile kredi desteği sağlarken ‘Özkaynak Kefaretleri’ ve ‘Hazine Destekli Kefaretler’ olmak üzere iki uygulama üzerinden işlemleri gerçekleştiriyor.

Özkaynak kefaretleri ile kredi desteğinden faydalanmak isteyenler, küçük ve orta işletme tanım ve niteliklerine uygun olan KOBİ’ler, tarım ve kooperatifle uğraşan kişiler, zanaatkarlar,esnaflar gerçek veya tüzel kişi olarak bu imkanlardan faydalanabilecek.

Hazine destekli kefaretler ile bu destekten faydalanmak isteyenler, havayolu işletmelerinde çalışanlar, gemicilik ve inşası ile uğraşanlar gibi KOBİ işletmeleri veya KOBİ dışı işletmelerle,  ihracat işiyle uğraşanlar ayrıca yönetmeliğin gerektirdiği niteliğe sahip olanlar bu kredi imkanından faydalanabilecek.

KGF Kredisi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası krediye ihtiyacı olup da teminat konusunda zor durumda kalan işletmelere kredi desteği sağlamayı planlıyor. Teminatlı kredi desteğinden, KOBİ vasfını taşıyan,esnaflar, çiftçiler ve tarımla uğraşanlar faydalanabilecek. KOBİ tanımı içerinde yer almayan bazı işletmeler hava yolu şirketi vb şirketler de bu imkanından faydalanabilecek.

Ziraat Bankasının KGF kadın girişimci desteği ile şirketlere işletme kredileri için 5 yıla kadar olan vade imkanı sağlanabilecekken diğer yandan yatırım kredilerinde ise vade oranı 10 yıla kadar çıkabilecek. Başvurular için Ziraat Bankası şubelerinden işlem yapılabilecek.

Genel anlamda bakıldığında kadın girişimcilerin teminatlı kredi desteğinden faydalanabilmeleri için 55 yaş sınırını aşmamaları gerekmektedir ve en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı? KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı? için yorumda bulun

    KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak KGF Kadın Girişimcilere Desteği Var mı? için ilk yorumu yapabilirsin.