Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Sigortası Fonu çevresinde sağlanan bir fırsattır. Kriz sebepleriyle iş yerindeki haftalık olarak ayarlanmış çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılmasına dayanmaktadır. Bu azaltma en az üçte bir oranında yapılmaktadır. Azaltmanın yanı sıra süreklilik koşulu olmadan iş yerindeki faaliyetlerin tamamen ya da bir kısmının en az dört hafta süre kadar durdurulması ile de sağlanmaktadır. Bu ödenek ile, iş yerlerinde bu belirtilen durumların sağlanması sonucunda üç ayı aşmamak kaydıyla sigortalı çalışanlara çalışmadıkları dönem boyunca gelir desteği sağlayan bir imkandır. Bu bahsedilen 3 aylık süre, Bakanlar Kurulu’nun vereceği karar sonucunda 6 aya kadar da uzatılabilmektedir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kısa Çalışma Ödeneği, sektörel, ekonomik ve bölgesel kriz sonucu ya da zorlayıcı sebepler ile karşı karşıya kalınması sonucunda işveren tarafından yapılmaktadır. Kısa Çalışma Ödeneği için şartları sağladığını düşünen tarafların, kriz sonucu oluşan sebepleri ya da zorlayıcı sebepleri açıklayarak ve kanıt ile birlikte iş yerine ait bilgi ve belgeleri alarak İş Kur’a başvurmaları gerekmektedir. Başvurmanız sonucu şartların sağlanıp sağlanmadığı İş-Kur yönetim kurulu tarafından belirlenip sizlere bildirilecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği Faydalanma Koşulları Nelerdir?

Genel ülke ekonomisini ve iş yeri ekonomisini ciddi oranda sarsan durumlarda, büyük krizlerden dolayı sadece belirli bir ilde yada bölgede bulunanların kötü anlamda etkilendiği durumlarda taraflar tarafından başvuru yapılabilmektedir. Başvuru İş-Kur’a yapılması ve başvuru sonucu dönüş için beklenmelidir. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için, işveren tarafından kuruma yapılan başvurunun uygun kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kısa çalışma uygulamasının başlandığı tarihten önceki gün 120 gün içerisinde kesintisiz bir çalışma tablosu olması gerekmektedir ve son 3 yıl içerisinde, en az 600 gün işsizlik sigortası priminin adına kaydedilmiş olması gerekmektedir.

Başvuru yapılması sonucunda şartların sağlanıp sağlanmadığı İş-Kur yönetim kurulu tarafından karar verilmektedir. İş-Kur’un açıklamakta olduğu verilere göre bu ödenek kapsamı içerisinde 2016 yılında 1.376.589 TL ödeme, 2017 yılında ise 594.340 TL ödeme gerçekleştirilmiştir. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamı içerisinde çalışanların genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Kısa Çalışma Ödeneği için yorumda bulun

    Kısa Çalışma Ödeneği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısa Çalışma Ödeneği için ilk yorumu yapabilirsin.