KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB KREDİSİ

KOSGEB, kurulduğu yıl olan 1990’dan bu yana her yıl düzenli bir şekilde hibe ve faizsiz olacak şekilde kredi desteği sunmaktadır. Bu kredileri de kuruluşa başvuruda bulunan girişimcilere destek olarak vermektedir. Fakat KOSGEB kredisini verirken belli başlı şartların yerine getirilmesini istiyor. Kısacası KOSGEB kredisi kullanmak isteyen kişiler KOSGEB’in sunmuş olduğu şartları yerine getirmelidir. KOSGEB girişimci teşvikleri adı altında 50 Bin Lira Hibe, 100 Bin Liraz Faizsiz kredi veriyor. Bu teşvikten yararlanmak isteyenler ise bulundukları şehirde hizmet veren KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne gitmeliler. Başvuru yaptıktan sonra uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekecek. Bu başvuruda bulunan kişiler bunun için kısa bir teste tabi tutulacaklar, testin olumlu sonuçlanması halinde kurs için kayıtları alınacaktır. Bu kurs yeterli başvuruyu aldığı zaman her il’de düzenleniyor bunun da bilgisini vermiş olalım bu arada..

Peki daha sonra neler olacak dediğinizi duyar gibiyim. Hemen anlatalım. Kursun amacı size Girişimci sertifikası vermek. Kısacası kursta başarılı olmanız halinde KOSGEB size ücretsiz olarak girişimci sertifikası veriyor. Sertifika alındıktan sonra girişimciler kursta öğrendikleri bilgilere istinaden bir iş planı oluşturmalılar. Kursun öğretilerine göre hazırlanan iş planları ve projeleri Kosgeb yetkililerine sunulmalı, onaylatılmalı. Onay alınabilirse şayet, Kosgeb’in sunmuş olduğu bütün desteklerden faydalanabiliyorsunuz. Tabi bunlar içinde sizlere bazı şartlar sunuyorlar haberiniz olsun.

Diyelim buraya kadar her şey tamam eee sonra? Sonra yapılması gereken de şöyle;

Girişimci kişi açtığı iş yerini hemen KOSGEB’e işletme kaydını yaptırmalıdır. Bu işlemden sonra veri tabanından kobi beyennamesi verene işletmeler sisteminden kobi bilgi dökümanlarını alacaksınız. Bu aldığınız dökümanda yazan bilgilere göre gerekli belgeleri Kosgeb müdürlüklerine vereceksiniz. Bu belgeler ile yapmış olduğunuz  harcamaları, işletmenizin açılışında oluşan giderleri Kosgeb hibeleri ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Tabii başvurudan sonra işletmenize gelen Kosgeb yetkilisi denetleyip, onay verdikten sonra…

Param Yok Kosgeb Desteği ile İşyeri Açabilir Miyim?

Bu soru oldukça fazla soruluyor. Hemen kısa cevabı verelim sizlere: HAYIR! Sermayesi, parası olmayan girişimciler hiçbir şekilde Kosgeb desteğini alıp işyeri açamazlar maalesef. Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz üzere kosgeb desteği almak isteyenler mutlak şirketle kendi şartlarında işletmesini açmış olmalılar. Kısacası destek alıp işyeri açmak isteyen varsa Kosgeb onlar için doğru bir seçenek değil maalesef. Fakat üzülmeyin sitemizden bu konu hakkında da bilgi alabileceksiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. kosgeb kredisi nasıl alınır KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.