Koskeb Yeni Girişimcilere Hibe Desteği

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş yeni girişimcileri farklı Kredi avantajları sağlıyor. Bu kapsamda en çok tercih edilen ve en çok işlem gören KOSGEB olmaktadır. KOSGEB birçok yeni girişimciye hibe desteği sunarak, kişilerin ekonomiye katılmasını ve kendi iş yerleri açmasını sağlıyor. KOSGEB ülkemizde açılmış olan girişimcilere yönelik muhteşem bir kuruluştur.

KOSGEB girişimcilere hibe desteği sağlayarak birçok farklı alanlarda iş imkanı yaratıyor. Özellikle Genç Girişimciler için farklı konseptlerde hibe seçeneği ve işyeri açma imkanı sunulmaktadır. Yeni girişimciler için hibe desteği nasıl verilir ve hibe alabilmek için hangi şartlar vardır? Bir fakirsin hibe için gerekli olan kuralları merak ediyor. Bu yazımızda KOSGEB yeni girişimci hibeleri ve kayıt imkanlarını  sizlerle paylaşacağız.

Koskeb Kaydı Nasıl  Yapılır?

KOSGEB üzerinden herhangi bir kursa kayıt yaptırmak için başvuru yapmanız yeterlidir. KOSGEB’in internet sayfaları üzerinden kayıt kısmına girerek kayıt sistemine başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB kapsamında sunulan tüm hibelerden faydalanmak için, KOSGEB’in sağlamış olduğu girişimci kurslarından bir tanesini bitirmeniz gerekmektedir.

KOSGEB doğrultusunda geçirmiş olduğunuz kurslardan sonra işyeri açmanız için hibe almaya hak kazanabilirsiniz. Önemli olan KOSGEB’in genç girişimcilere sunduğu imkanlar olanaklarından faydalanmak için sağladığı girişimcilik kurslarını tamamlamanızdır. KOSGEB’e internet üzerinden başvuru yaparak kayıt yaptırabilirsiniz. Yada bağlı bulunduğunuz bölgelerdeki KOSGEB kuruluşlarından direkt olarak giderek başvuru yapma imkanınız mevcuttur.

Koskeb Hibe Şartları Nelerdir?

KOSGEB kapsamında sunulan hizmetlerden faydalanmak için belli başlı hususları yerine getirmek gerekiyor. KOSGEB bünyesinde açılan eğitim ve girişimcilik kurslarına başvuru yapmanız şarttır. Hibe alabilmek için girişimcilik kurslarından bir tanesini bitirmiş olmanız şarttır. Hibe alabilmek için Türkiye vatandaşı olmanız gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan herkes alabilmek için başvuru yapabilir. Bunun dışında kendi işinde çalışıyor olması veya yapacağı işi kendinin idare ediyor olabilmesi gerekmektedir. KOSGEB’den hibe alabilmek için 2 yıl içerisinde herhangi bir şirket açmış olmanız gerekiyor. KOSGEB’den destek almak için herhangi bir şirkete ortak olmanız gerekmektedir.29 yaşını doldurmamış olmak şartı da vardır. Genç girişimciler için pek çok imkan sağlanıyor. Tercih edeceğiniz sektörün ihtiyaç duyulur olması gerekmektedir. Bu kapsamda açtığımız iş yerinde çok fazla başarı elde edebilirsiniz. Sektörün ihtiyaç duyduğu işleri tercih ettiğiniz takdirde daha çok hibe alabilirsiniz.

KOSGEB girişimci  Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB ‘ten alacağımız hibeler için belli başlı kriterleri sahip olmanız gerekmektedir. Hibe almaya hak kazandığınız takdirde KOSGEB’den maddi destek alabilirsiniz. KOSGEB girişimci desteği almak için bağlı bulunduğunuz il ve ilçelerde kurum ve kuruluşlara başvuru yapmanız gerekmektedir. KOSGEB’den destek almak istediğinizde girişimcilik kurslarına kayıt yaptırarak 72 saat özel eğitim almamış arttır. Girişimci bir yandan KOSGEB’den hibe alabilmek için gerekli olan evraklar ve yasalara düzenlerken, diğer taraftan ise bağlı bulunduğu kursu devam ettirebilir.

Girişimci tüm plan ve projelerini KOSGEB jürilerini anlatıyor. Jüri onay verdiği andan itibaren girişimcilik için gerekli olan hibe sizler için ödeniyor. KOSGEB girişimcileri için ödenen hibe miktarlarını  genellikle işletmelerin türüne göre farklılık göstermektedir. KOSGEB girişimciliği onay aldığı andan itibaren 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi imkânına sahip olabiliyor. KOSGEB 50.000 TL’lik hibe, 2000 TL ise işyeri açmak için evrak ve dosya masrafı içindir.

18.000lik kısmı ise 2 yıllık makine teçhizat ofis malzemesi gibi ekipmanların alınması içindir. Diğer kalan 30000 Türk Lirası ise ofis kirası ve eleman ücretleridir. Genellikle hibeler 50.000 TL ve üzerinde verilmektedir. Fakat KOSGEB in onayı doğrultusunda 100.000 TL üzerinde kredi imkanı sağlanıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Koskeb Yeni Girişimcilere Hibe Desteği için yorumda bulun

    Koskeb Yeni Girişimcilere Hibe Desteği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koskeb Yeni Girişimcilere Hibe Desteği için ilk yorumu yapabilirsin.