Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020?

Sıklıkla kullanılan kredi kartlarında kredi kartı aidatı yasal mı 2020 yılında bu konuda sizlere gerekli bilgileri aktaracağız. Bilindiği üzere günümüzde gerek internet alışverişlerinde gerekse fiziki mağazalardan yapılan alışverişlerde sıklıkla kredi kartı kullanılıyor. Milyonlarca vatandaşın cebinde şu anda kredi kartı var. Ortalama olarak kişi başına düşen kart sayısının 2 olduğunu da varsayarsak elbette bankaların almış olduğu aidatlar tüketici açısından can sıkmaya devam ediyor. Bu dertten kurtulma şansı var mı? Nasıl bu aidat sıkıntısından kurtulunur? Bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Aslında bu konuda yasalar tamamen tüketiciden yana hareket ediyor.

Bilindiği üzere bankadan kredi kartı kullananlar ya da kredi kartını çeşitli şekilde almış olanlar için en çok tartışılan konuların başında aidatlar geliyor. 2014 yılında alınmış olan karara bağlı olarak tüketici hakem heyetlerine başvuru olduğunda bu aidatlarını geri alınabilmesi de mümkün. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu olarak bilinen BDDK kredi kartı aidatı ile ilgili 2014 yılında aidatların yasal bir zemine oturmasını sağlamış oluyor. Bu noktada tüketici koruma altına alınmış ve bununla ilgili de bazı yönergeler sunulmuş bulunuyor.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020

Her bankanın tüketiciden bu aidatı talep etmesi için kesinlikle tüketiciye bu haklarını söylemesi ve seçenek sunmak zorunda olduğunu öncelikli olarak bilmek gerekir. Bir kredi kartının sunduğu gibi burada kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve buna benzer bir isim altında ücret tahsil edemedikleri için bir kredi kartı türü sunmak zorundalar. Buna bağlı olarak da kredi kartının aidatsız seçenekte olanı tüketiciye bildirmekle yükümlü hale gelmiş oluyorlar.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Zemini Nedir?

Kredi kartı aidatı yasal mı 2020 yılında çok konuşulan konulardan olmaya devam ediyor. Aslında son olarak meclisten geçerek torba yasada kritik bir değişiklik yer alması ile birlikte kart hizmetlerinde alınan ekstra ücretleri kapsayan bir resmi düzenleme durumu da söz konusu oldu. Burada tüketiciden faiz dışında alınmış olan tüm ücret, masraf türleri ve komisyonlar tamamen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda olan tüm yetkiler tamamen Merkez Bankası’na devredilmiş oluyor.

Buraya bağlı olarak da ücretler tamamen bakanlığın görüşü alınarak tüketici koruyacak şekilde bir zemine oturtulmuş bulunuyor. Uzun yıllardır gündemde olan kredi kartı aidatı yasal mı 2020 konusunun da aslında bu düzenleme ile daha net bir şekilde tüketiciye sunulması sağlanmış oluyor. Bankalardan çeşitli şekillerde alınan kredi kullanımları veya kart hizmetlerinde bilindiği üzere bankalar belirli masraflar talep ediyor. Bu konuda kredi kartı aidatının yanı sıra aynı zamanda kredi masraflarının da içerisine alındığı çok daha detaylı bir kanun ile daha doğrusu kanuna eklenen madde ile tüketicinin korunması sağlanmış. Her türlü ücret, masraf türleri ve komisyonlar tamamen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na ait olan tüm yetkiler, Merkez Bankası’na verilmiş oldu.

Bu kanun sayesinde tam olarak yasal zemini bilinmeyen ve bu konuda da insanların aklındaki soru işaretlerini silinmesi sağlanmış oldu. Tabii ki banka kartlarındaki aidatlardan bankalar vazgeçmek istemiyor. Sonuç itibarıyla günümüzde 60 milyonun üzerinde bir kredi kartı kullanımı durumu söz konusu. Buna bağlı olarak da aidat almak tabii ki bankalar için büyük bir avantaj oluyor. Aidatsız kredi kartını vermeyen bir banka olduğunda 6.9 milyon lira para cezası kesiliyor. Bu yaptırım banka için gerçekten de ağır bir yaptırım olarak karşısına çıkıyor.

Bankalar kredi aidatından vazgeçmek istemediği için sizlere bu konuda aidatsız kredi kartını söylemiyorlar. Ancak bu şekilde bankalara başvurduğunuzda kart aidatından vazgeçme şansına sahip. Çünkü her bankanın aynı zamanda da aidatsız bir kredi kartı kesinlikle bulunuyor.

Kredi Kartı Aidatından Nasıl Kurtulunur?

Kredi kartı aidatı yasal mı 2020 sorusunda aslında bir de şöyle bir artı parantez olduğunu bilmek lazım. Yani belirli yükümlülükler dahilinde bunu çok dikkatli bir şekilde banka ile konuştuğunuzda kredi kartına ait olan aidat işlemleri tamamen ortadan kaldırılabilir. Sizlere bunları maddeler halinde sunmaya çalışalım;

  1. Eğer siz bir sözleşme imzalayarak kredi kartı aldıysanız dahi bu kredi kartını kullanmadığınız sürece kesinlikle aidat yansıtması gerçekleştirilemez.
  2. 180 gün boyunca kullanmadığınız bir kredi kartınız mevcutsa bu kredi kartı hareketsiz kabul edilmektedir. Hareket görmediği sürece kredi kartına herhangi bir aidat yansıtılamaz.
  3. Daha önce kart aidatı yansıtılmış ve banka tarafından çekilmiş olarak bir kartınız varsa 180 gün hareketsiz kaldığında banka tahsil edemediği aidattan vazgeçmek durumunda kalır.
  4. Her banka az önce de belirttiğimiz gibi aidatsız bir kredi kartı ürünü çıkartmak zorundadır.
  5. Siz kredi kartı başvurusu yaparken ücretsiz bir kredi kartı başvurusu yaptıysanız ve bu reddedildi ise aidatlı bir kredi kartı verme yoluna gidemez. Bunu kesinlikle kabul etmenize gerek bulunmamaktadır.

Aidatlı katta bulunan limitle aidatsız kartı bulunan limit aynı olmak zorundadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Kredi Kartı Aidatı Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020? için yorumda bulun

    Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2020? için ilk yorumu yapabilirsin.