Çarşamba , 27 Mayıs 2020
Ana Sayfa / Genel / Mikro Kredi Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Mikro Kredi Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Kadınların iş hayatının içerisinde yer almaları ve ailelerine destek olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan kredi programı mikro kredi olarak isimlendirilmektedir. İlk olarak 1976 senesinde Bangladeş’te ortaya çıkan bu model yoksullukla mücadele için üretilen bir sistemdir. Ülkedeki dar gelirli vatandaşların sayısında azalma olabilmesi için gerçekleştirilir.

İlk ortaya çıktığı Bangladeş’te oldukça olumlu etkiler ortaya çıkarmasının ardından gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde oldukça popüler hale gelmiş modellerden bir tanesidir. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de de son derece tutulan bir model olarak gösterilebilir. Yeteri kadar geliri bulunmayan ancak kendine ait bir iş kurmak isteyen kadınlar için çok etkili bir seçenek olmaktadır.

Mikro Kredi Nedir
Mikro Kredi Nedir

Mikro Kredi Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Ülkemizde mikro kredi sisteminden faydalanabilmek için 5 kadının bir araya gelerek krediye başvurması gerekmektedir. Kadınların akraba olmamaları ilk şarttır. Özellikle aynı semtte ya da aynı mahallede bulunan kadınlar daha öncelikli tutulur ve kredi başvuruları daha kolay onaylanır.

5 kadın bir araya gelerek iş fikirlerini hayata geçirmek için mikro krediye başvuru yaparlar. Kadınların aynı sektörde ya da birbirleriyle bağlantılı sektörlerde iş kurmalarına gerek yoktur. Bir kadın manav dükkânı açarken diğeri terzi dükkânı açabilir. Burada kural 5 farklı kadının başvuruda bulunmasını şart koşarak kadınların kendi arasında da birbirlerini teşvik etmesidir.

Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kadınlar mikro kredi için başvuracağı zaman iki farklı kurum karşılarına çıkar. İlk olarak Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ya da kısaca KEDV olarak isimlendirilen kuruma başvurular gerçekleştirilmektedir. Direkt olarak İstanbul’da yer alan ofisine giderek yapılabilen başvurular internet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

İkinci seçenek ise TGMP olarak kısaltılan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’dır. Bu programa başvuran kadınlar farklı şehirlerden gelerek kredi alma şansını elde ederler. Bu kurum kamu kurum ve kuruluşları, bağışçılar ve banka kredilerini kullanarak kadınlara kredi sunmaktadır.

Mikro kredilerin başvuru işlemlerinde ekstra belge talebi olmamaktadır. Kadınlar nüfus cüzdanları ile giderek başvurularını gerçekleştirirler. Sonrasında kurum tarafından kendilerine sorulan soruların doğru bir şekilde yanıtlanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredisi Kampanyaları ve Faiz Oranları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Girişimci Teşvikleri

Check Also

Akbank Hızlı Kredi Kartı Başvurusu

Akbank Hızlı Kredi Kartı Başvurusu

Akbank hızlı kredi kartı başvurusu ile çok kolay şekilde başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Bilindiği gibi günümüzde her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır! İzin almadan içeriklerimizi paylaşmayınız!