Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak

Günümüzün en çok ihtiyaç duyulan ve en çok talep gören sektörlerinden biri de organik tarım ve beslenme sektörüdür. Çünkü üretilen pek çok yiyecek, içerisinde kimyasal madde veya hormon barındırmaktadır. Gelişen teknoloji ve oluşan toplum bilinci sayesinde insanlar, hangi ürünlerin sağlığa zararlı olduğu konusunda bilinçlenmiştir. İş fikirleri insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirildiği için, günümüzün en çok ilgi gören iş fikri de organik tavuk yetiştiriciliği olmuştur.

Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak

Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak

Organik tavuk çiftliği kurmak, günümüzün en kalı yatırımlarından biridir. Kendi otlaklarınızda organik tavuk yetiştirmek, hem havyan dostu hem de doğa dostu bir yaklaşım olmaktadır. Organik tavuk yetiştirmenin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Etlik tavuk yetiştiriciliğinden, kısa bir süre içinde geri dönüş sağlarsınız.

Civcivlerin yaklaşık büyüme süresi 10-12 hafadır. Bu sürede civcivler, piliç boyutuna gelmektedir. Bu da tavuk yatırımlarınızdan, çok kısa bir süre içinde kazanç sağlayacağınız anlamına gelmektedir.

Organik tavuklar, yerden tasarruf sağlar.

Tavukları büyütmek için, çok büyük alanlara ihtiyaç yoktur. 100 adet tavuk, bir dönümlük arazinin çeyreği kadar kısımda, rahat bir şekilde yetiştirilebilmektedir.

Organik tavuklar, zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Bir çiftlik içerisinde üretim yapıyorsanız, organik tavuklarınızla ilgilenmek, ortalama olarak 20 dakikanızı alacaktır. Bu sayede diğer işlerinizle rahatça ilgilenebilir, çiftliğinizi geliştirebilirsiniz.

Açık alanda yetiştirilen organik tavukların, et kalitesi çok daha yüksektir.

Bazı dükkanlarda satılan organik tavukların fiyatı oldukça yüksektir. Bu da size oldukça yüksek kar sağlayacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca açık alanda tavukların eti, daha az yağlı ve çok daha lezzetli olmaktadır.

Organik tavuk çitfliği kurarak para kazanmak istiyorsanız, civcivlerinizin bakımına oldukça özen göstermelisiniz. Yani küçük civcivlerin bakımını, sıcak ve kuru ortamlarda, yeterli miktarda tok tutarak yapmalısınız. Büyük olan civcivlerinizi ise, yırtıcı hayvanlardan ve kedilerden korumalısınız. Eğer başarı sağlarsanız, yetiştirdiğiniz her tavuktan yaklaşık %60 ile %70 arası, kar sağlarsınız. Eğer kar yağışı az olan bir bölgede üretim yapıyorsanız, yılda 3 kez organik tavuk yetiştirebilirsiniz.

Organik tavuk çiftliği ile para kazanma iş fikri, başlangıçta sağladığı karın, ilerleyen zamanlarda iki katına çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle karlı yatırımlardan ve iş fikirlerinden biridir. Organik tavuk çiftliğine sahip olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı konular vardır. Bu konulardan şu şekilde bahsedilebilir;

 • Tavuklar ve nasıl yetiştirildikleri hakkında bilgi sahibi olun.
 • Hangi tür tavuklar beslemek istediğinize karar verin. Unutmayın ki tavuklar her gün yumurta verirler. Bu sayede hem organik tavuk işi yaparken, organik yumurtalara da sahip olabilir hatta bu yumurtaları da pazarlayabilirsiniz.
 • Tavuklarınızı civciv halindeyken, tanınmış ve güvenilir tedarikçiler aracılı ile satın alın. Bu tedarikçileri internet aracılığıyla bulabilmeniz mümkündür. Yada tavuk çiftliği sahibi olan kişilerle görüşerek, tavuklarını nereden aldığını sorabilirsiniz.
 • Maliyetlerinizi hesaplayarak işe başlayın.
 • Organik tavuk çiftliği kurarken, giderlerinizi tam olarak hesaplayın ve bütçeniz kadar üretim yapın. Zaten zaman içerisinde üretim kapasiteniz de karınız da artacaktır.
 • Organik tavuk için yer seçimi de önemlidir.
 • Küçük bir çiftlik kurmak istiyorsanız, ilk etapta küçük bir alanla işe başlayabilirsiniz. Yada gayrimenkul satıcılarından yardım alarak, daha büyük bir çiftlik sahibi olabilirsiniz.
 • Tavuk çiftliği için gerekli olan malzemelerinizi araştırın ve satın alın.

Organik tavuk çiftliği açabilmeniz için devlet tarafından verilen, Üretim Sertifikası’nı almanız gerekmektedir. Bu sertifikayı almak kolay değildir. Bunun için, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Ekoloji Tarım Komitesi tarafından belirlenmiş olan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. bu şartları ve sertifikanın verilme aşamalarını, internet aracılığıyla, daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

 1. Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Kazanmak Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak için yorumda bulun

  Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Organik Tavuk Çiftliği Kurarak Para Kazanmak için ilk yorumu yapabilirsin.