Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kayseri, Sivas ve Yozgat illerini kapsayan bölgesel stratejiler oluşturan bir kuruluştur. Cumhurbaşkanlığının Kararnamesi sonrasında 2009 yılında resmen kurulan bu ajans, bu bölgelerin kalkınma adına çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye Genelinde kurulan 26 farklı ajandan biri olan bu kurum, coğrafi açıdan en büyük yüz ölçümüne sahip olma özelliği taşımaktadır. Teknik ve Mali konularda sivil, özel ve kamu kuruluşlarını destekleyen ajans, bölgenin gelişim düzeyini arttırabilmeyi ve sürdürebilmeyi hedefliyor.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı

Oran Kalkınma Ajansı Nedir?

Yazımızda Oran Kalkınma Ajansı nedir, faaliyetleri nelerdir gibi konulara yer vereceğiz. Orta Doğu Anadolu Ajansı aynı zamanda adının baş harflerinden oluşan ORAN adıyla da anılıyor. Ajans 2020 yılında oluşturduğu Mali Destek Programlarını bu yılda devam ettireceğini bildirdi. Bu noktada 2020 yılında imzalanmış olan 35 farklı proje için 24.2 milyon hibe desteği sağlanacak.

Bu desteğin dışında ise farklı programlar için ortalama 40 milyon TL civarında bir yatırım söz konusu olacak. 2021 yılı için başvuruları Ocak ayında alan ve sonrasında Şubat sonuna kadar uzatan ajans ilk olarak projeleri değerlendirecek ve seçimlerini yapacak. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı özellikle bu yıl içerisinde 15 milyon TL’lik Kırsal Kalkınmanın Sağlanması Mali Destek Programı oluşturmayı da hedefliyor.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı

Oran Kalkınma Ajansı Proje Örnekleri  

Ajans Genel Sekreteri olarak görev yapan Ahmet Emin Kilci, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde tarımsal ve kırsal kalkınma ile ilgili olan projeler ile sözleşme imzalayarak, harekete geçmeyi planladıklarını belirtti. Bu kapsamda 2021 yılında Oran Kalkınma Ajansı proje örnekleri arasında tarımsal ve kırsal alan programlarının fazla olması düşünülüyor.

Tarımsal ve kırsal alanda oluşturulan programlar ile bölgedeki ata tohumların kullanımı, teknolojik tarım uygulamalarının daha etkin kullanımı ve tıbbi aromatik gibi katma değeri yüksek bitkilerin üretiminin çoğaltılması hedefleniyor. Ahmet Emin Kilci SGDP ve CMDP programları ile TR72 bölgesinin maksimum hibe desteğini alabilmesinin sağlanacağını belirtiyor.

Tüm bu programların dışında Oran Kalkınma Ajansı Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği’ne göre bir tane destek mekanizması geliştirebilmeyi planlıyor. Ajans planını yaptığı tüm programları hayata geçirmeden önce sivil, kamu ve özel kurumlardaki hedef kitlesine çağrıda bulunmayı planlıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.