Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Serhat Kalkınma ajansı Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır illeri için bölgesel kalkınma stratejileri oluşturan bir kuruluştur. Kalkınma Kurulu, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik birimlerinden oluşan bu ajans, bölgelerin en yüksek düzeyde temsil edilebilmesini sağlamaktadır.

Bu ajans sivil, kamu, özel ve üniversite kurumlarının tamamıyla iş birliği yaparak kalkınmaya yön verebilmektedir. Bunun yanı sıra yerel sorunlara çözüm getirebilmekte, kaynakları yerinde ve etkin kullanarak bölgesel kalkınmayı hızlandırabilmektedir.

Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri

SERKA Genel Sekreteri Kimdir?

SERKA Genel Sekreteri olarak Dr. İbrahim Taşdemir görev yapıyor. 2020 yılını oldukça verimli bir şekilde geçiren SERKA, bu yılda verimliliğini koruyabilme amacı taşıyor. Bu noktada ajans ortalama 24.5 milyon TL’lik bir bütçe oluşturduğunu açıkladı.

Serhat Kalkınma ajansı Genel Sekreteri Taşdemir yaptığı açıklamada bu bütçenin 12 milyon TL’sinin Mali Destek Programına, 4 milyon TL’sinin Finansman Desteği Programına, 5 milyon TL’sinin Güdümlü Projelere, 2 milyon TL’sinin ise Fizibilite Destek Programına ve son olarak 1.5 milyon TL’sinin Teknik Destek Programlarına aktarılacağını duyurdu.

Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri

Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri

SERKA Proje Örnekleri

SERKA Proje örnekleri incelendiğinde, Bölgesel Rekabetin Arttırılması Mali Destek Programının ağırlıkta olduğu görülüyor. Ajans bu program kapsamında 12 milyon TL’lik bir hibe desteği sunacak.

Dr. İbrahim Taşdemir program ile ilgili yapmış olduğu açıklamada hedef kitlenin KOBİ’ler, kar amacı gütmeyen kooperatif ve birlikler olacağını üstüne basa basa vurguladı. Oluşturulması planlanan Mali Destek Programı ile tarımsal ve yöresel ürün üretimi yapan işletmelerin ürün çeşitliliğinin, kapasitesinin, markalaşmanın, kaynak verimliliğinin ve ihracata yönelik girişimlerin arttırılması hedefleniyor.

Tüm bu girişimlerin artması ile birlikte istihdamın arttırılması ve bölgede girişimcilik kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunabilecek. Ajans tarafından kısa süre içerisinde kalkınma destek programları hakkında kapsamlı bilgi içeriğinin paylaşılması bekleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri için yorumda bulun

    Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Serhat Kalkınma Ajansı Teşvikleri için ilk yorumu yapabilirsin.