SGK Bakıcı Desteği 2020

SGK Bakıcı Desteği 2020

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda kadınlarımız için önemli bir konu olan sgk bakıcı desteği konusundan bahsedeceğiz. Aynı zamanda başvuruyu nereden yapacaksınız, ne kadar ücret veriyorlar gibi detaylara da değineceğiz. İsterseniz lafı uzatmadan direkt konuya geçelim.

Öncelikle sgk bakıcı desteği nedir ondan bahsedelim biraz.

Sgk bakıcı desteği 2019 yılından beri çalışmakta olan kadınlarımız için, doğumdan önce ve sonra verilen yardımlar için belirlenen isimdir diyebiliriz. Bakıcı desteği yada başka bir adla bakıcı parası olarak isimlendirilen bu yardım, sosyal devlet anlayışında olan ülkemizin en önemli değeri olan “anne”lerimiz için sağlanan bir destek.

SGK, aktif olarak çalışan kadınlarımız için bakıcı desteği gibi bir çok diğer konuda da yardımda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasının ana amacı kadınlarımızı daha çok iş hayatına sokup, topluma etki etmesini sağlamaktır.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Özet geçmek sigortalı olarak aktif çalışan annelerimiz çocuğu için sorumlu bir bakıcı bulup, çalıştırmak istediği taktirde bu destekten faydalanabilir.[/box]

SGK Bakıcı Desteği Başvurusu

Sgk bakıcı desteği başvurusu, sadece sgk aracılığı ile bizatihi belge teslimi yaptığınız taktirde mümkündür.  Başvuru yapmak isteyen canımız annelerimiz doğum belgelerini, sigorta döküm belgesini ve her işlemin olmazsa olmazı, kimliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gitmeli. SGK’ya gidip yetkililere sorduktan sonra onlar zaten sizi yönlendirecektir. Yönlendirme sonrası size bir form verecekler ve eksiksiz doldurmanızı isteyecekler. Buradaki bütün işlemlerinizi bitirdikten sonra sizden banka hesabınızı isteyecekler ve bu banka hesabınıza ödemelerini geçecektir.

 

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Şimdi gelelim herkesin aklındaki o güzel soruya. Tamam bunlar para veriyor ama ne kadar para veriyor? Düşünüp duruyorsunuz değil mi? Hemen cevaplayalım o zaman. [/box]

 

sgk bakıcı desteği

sgk bakıcı desteği

SGK Bakıcı Desteği Kaç Para

Öncelikle bu parayı alabilmeniz için doğum yapan kişinin sigortalı bir çalışan olma mecburiyetini unutmayın. Eğer unutmuyorsanız devamını okuyabilirsiniz… 2019 yılından itibaren belirlenen kurallara göre bakıcılık ücreti her anne için 1300 Lira olarak ayarlanmıştır. Yalnız engelli çocuğa sahip annelerimizde bu miktar 1625 Liradır..

Sigortalı olarak çalışan kadınlarımız 0-24 aylık bebişleri için bu destekten faydalanabilecekler. Destek kapsamında verilen ücretler anneler tarafından belgeli bir şekilde bakıcılara aktarılmak zorunda. Aynı zamanda annelerin ücreti aldıkları zaman belgeli bir bakıcıyı işe aldıklarını SGK’ya kanıtlamaları gerekiyor. Aman bunları unutmayın derim.

Bakıcı Desteği Başvuru Şartları

SGK Bakıcı desteği için kafa karıştıracak şartlar yok. Şartlarda zaten Avrupa birliği ile birlikte ortak şekilde çalışmalarla belirleniyor. Neyse lafı gevelemeyelim, kısaca şartlar şöyle;

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]

  • Yeni doğum yapılmış olması yada doğuma henüz 2 ay kalmış olması
  • 0-24 ay arası çocuğa sahip olmak (:P)
  • Annenin sigortalı bir işte aktif çalışan olması

[/box]

Evet, yazımızı okuyan değerli anne-babalar şu an için aklıma gelen şeyler bu kadar. Eksik gördüğünüz, aklınıza takılan herhangi bir yer olur ise bu konu altından yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. En kısa sürede elimden geldiğince hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışacağım. Şimdilik benden bu kadar sağlıcakla bakın yavrularınıza…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. sgk bakıcı desteği 2020 SGK Bakıcı Desteği 2020 için yorumda bulun

    SGK Bakıcı Desteği 2020 için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SGK Bakıcı Desteği 2020 için ilk yorumu yapabilirsin.