SGK Emekli Maaşı Hesaplama

SGK emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır merak edenler için bu yazıyı hazırladık.

Ülkemizdeki emekli sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu bağlamda merak edilen soruların cevaplarını vermekte oldukça önemli.. Gerçekten ülkemizde emeklilere hakkettiği değer verilmediğini düşünüyorum. Yıllar boyunca vergiler, primler ödeyen bizlere emeklilik şartları maalesef iyi şekilde sunulmuyor. Millet emekli maaşı ile ülke ülke gezerken, biz emekli maaşımızla kıt kanaat geçinmek zorunda kalıyoruz. Neyse içinizi karanlık bir şekilde doldurmak istemiyorum bu yüzden direkt olarak konuya geçeceğim.

2020 yılında emekliler için yapılacak zam oranı 2019 yılının son ayında enflasyon oranlarının belirlenmesiyle beraber açıklandı bildiğiniz üzere.. Emekli maaşlarında belirlenen zammın ardından, sizlerde tabii ki emekli maaşı hesaplama konusunda kafanızı kurcalamaya başladınız.

Lafı fazla uzatmadan sizlere nerden ne şekilde bakacağınızı, sgk emekli maaşı hesaplama işlemini anlatalım.

SGK emekli maaşı hesaplama

Çok basit bir şekilde devletimizin hazırlamış olduğu internet platformu E-Devlet üzerinden gereken bazı bilgileri(T.C.K.N, SSK Sicil No, Baba Adı, Nüfus-il, Doğum Tarihi) doldurarak hesaplamaya bile gerek kalmadan direkt olarak alacağınız tutarı görebilirsiniz.

Bağ Kur Emekli Maaşı Hesaplama

Bağkur emekli maaşını hesaplamak için yazımızın aşağısında vermiş olduğumuz linke tıklayabilirsiniz. Tıkladıktan sonra açılan sayfada çıkan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayacaksınız. Gelen sayfada ise T.C.K.N ile E-Devlet şifrenizi yazacaksınız. Daha sonraki sayfada ise kurum yazan alandan gerekli bilgiyi girip sorgula yazısına tıklayacaksınız. Bu işlemlerden sonra sorgulama yapabilirsiniz.

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

Emekli Maaşı Neye Göre Belirleniyor

Ülkemizde emekli maaşları, çalıştığınız süre- ödediğiniz primin seviyesi gibi birçok durum baz alınarak hesaplanıyor. Uzun yıllar boyunca çalışan ve primi yüksek rakamlardan yatan vatandaşlarımız diğerlerine göre daha fazla maaş alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında ülkemizdeki enflasyon rakamına göre emekli vatandaşlarımıza yılda iki kez zam yapılıyor. Ayrıca emekli maaşınızı istediğiniz herhangi bir bankanın, herhangi bir şubesinden alabiliyorsunuz.

 

Evet arkadaşlar bu yazımızda sizlere sgk emekli maaşı hesaplama konusunda bilgiler aktardık. Araya bağkur’u da sıkıştırdık. İlla eksik olduğumuz noktalar bulunuyordur. Aklınıza takılan, yazmayı unuttuğumuz bir şey varsa bu başlık altındaki yorumlar kısmından aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. sgk emekli maaşı hesaplama SGK Emekli Maaşı Hesaplama için yorumda bulun

    SGK Emekli Maaşı Hesaplama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SGK Emekli Maaşı Hesaplama için ilk yorumu yapabilirsin.