Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman

2020 senesi herkes için çok büyük zorluklar içerisinde geçiyor. Korona virüsünün tüm dünyada etkili olması ekonomik anlamda çok büyük zorlukların ortaya çıkmasına sebep oldu. Hali hazırda zor bir dönem geçiren esnaflar ve KOBİ’ler ise bu durum ile birlikte adeta bir çöküşün içerisine girdi.

Bu zorlu durumdan kurtulmak için devlet tarafından verilecek yardımları beklemeye başlayan kişiler faizsiz kredi duyurusunun yapılmasını bekliyor. Her zaman esnafa ve KOBİ’ye yardım eli uzatan KOSGEB geçtiğimiz sene faizsiz kredi imkânı sunmuş ve binlerce vatandaşımız bu imkândan faydalanmıştır. Çok zorlu geçen 2020 senesinde de KOSGEB tarafından faizsiz kredi sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak hala başvuru tarihleri açıklanmış değil.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Miktarı ve Vade Sayısı

2020 senesinde alacağı kredi ile biraz olsun rahatlamak isteyen esnaf ve KOBİ’ler, sunulacak olan kredinin miktarını ve vade sayısını merak etmektedir. Açıklanan rakamlara göre 2020 senesinde 300 bin TL tutarında faizsiz kredi çekilmesine izin verilecektir.

İşletme başında 300 bin TL olarak belirlenen bu sınır birçok kişiyi memnun etmiş durumda. Geçmiş yıllarda 36 ay taksitle verilen kredi, miktarın artması sebebiyle artık 48 ay vade ile sunulmaya başlıyor. Bu sayede kullanıcılar çektikleri krediyi 4 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeyerek bu zorlu süreçten çıkmayı başarabilirler.

Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman

Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Şartları Nelerdir?

Sunulacak olan kredinin belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesini dahi sağlamayan esnaf ve KOBİ’ler krediden faydalanma imkânını bulamayacaklardır. Şartlardan ilki işletmelerin daha öncesinde bu krediden yararlanmamış olmasıdır. Eğer geçmiş yıllarda sunulan faizsiz kredi imkânlarından faydalanmış olan kişiler varsa bu sene başvurularında olumsuz cevap alacaklardır.

Çekilen krediler genel olarak 3-4 yıl taksitli olarak alındığından bu kişilerin kredileri devam etmektedir. Bu sebeple de yeni bir başvuru yapmaları söz konusu olamaz. Aldıkları kredi ile işlerini düzeltip borçlarını kapatan kişiler de krediden yararlanamayacaktır.

Başvuru tarihleri henüz açıklanmamış olsa da şartlardan bir tanesi başvuru tarihlerinde işletmenin faal durumda olmasıdır. Eğer işletme hali hazırda kapatılmışsa bu durumda kredi başvurusu olumsuz olacaktır. Başvuru tarihlerinde vergi kaydı bulunan işletmeler başvurularını yapabilirler.

Başvurusu sırasında işletmelerin KOSGEB kaydının yapılmış olması gereklidir. Eğer işletmeler bu kaydı gerçekleştirmemişse başvuru tarihine kadar gerçekleştirerek kredilerine başvurabilirler. İnternet sitesi üzerinden e-KOBİ kayıt ve beyanname işlemi yapılabilmektedir. İsteyen işletme sahipleri direkt olarak kuruma giderek de kayıt olabilmektedir.

KOSGEB tarafından sunulan faizsiz kredi imkânında bankalardan yardım alınmaktadır. Esnaflar ve KOBİ’lere sunulan krediler bankalardan çekilir. Çekilen kredilerine faiz kısmı KOSGEB tarafından ödenirken ana para kısmı esnaf ve KOBİ tarafından ödenmektedir. Böylece faizsiz olarak krediler çekilmiş olacaktır.

Sürecin içerisinde bankalar da yer aldığından bankaların kendi tasarrufları önemlidir. Eğer esnaf ya da KOBİ’nin gecikmiş ya da takipteki borçları bulunuyorsa bankalar kredi vermeyi kabul etmeyebilirler. Daha öncesinde kırmızı çizgisi bulunan ve bir süre bankalar ile iletişime girmesi mümkün olmayan kişiler de bu süreçte kredi alamayabilirler. Kararı bankalar kendi kredi yanıtlama sistemlerine göre vermektedir.

Kredinin toplamda verileceği kişi sayısı belli değildir. Devlet tarafından, sunulacak olan bu hizmet için belirli bir bütçe ayrılmıştır. Bu bütçe ne zaman sonlanırsa bu hizmet de o dönemde son bulacaktır. Herkes 300 bin TL kredi hakkının tamamını kullanmadığı için bütçenin kaç işletme sonunda biteceğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Geçtiğimiz dönemde yaklaşık 250 bin işletme bu krediden faydalanmıştır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Hangi Bankalar Tarafından Verilecek?

Henüz 2020 senesinde verilecek olan kredinin ayrıntıları belli olmadığından hangi bankaların bu sürecin içerisinde yer alacağı da kesinleşmedi. Ancak esnaf ve KOBİ’ler bu süreçte geçmiş yıllara bakaran hazırlıklarını yapabilirler.

Geçmiş dönemlerde verilen faizsiz kredi kampanyalarında;

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Türkiye Cumhuriyeti İş Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • Vakıfbank,
 • Garanti Bankası,
 • Akbank, sürecin içerisinde olmayı kabul etmiş ve binlerce vatandaşımıza kredi vermiştir.

Sunulacak olan kredilerde banka tercihleri tamamen işletmelere bırakılmaktadır. Hali hazırda kullandıkları banka ile bir sorun yaşamayan kişiler bu banka üzerinden kredilerini alarak sürece devam edebilirler.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

 1. Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman için yorumda bulun

  Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sıfır Faizli KOSGEB Başvuruları Ne Zaman için ilk yorumu yapabilirsin.