Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Unicorn girişim, son dönemlerin en popüler terimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Küresel çapta karşımıza çıkan Unicorn terimi, girişim dünyası için oldukça büyük önem arz etmektedir. Startup olarak da adlandırılan bu terim, ilk olarak 2013 yılında bir makalede ortaya çıkmıştır. Peki, günümüzde adını sıklıkla duyduğumuz Unicorn girişim nedir?

Unicorn Girişim Nedir?

1 Milyar Dolar ve üzerinde bir değere sahip olan girişimlere, Unicorn girişim denilmektedir. Her ne kadar Unicorn terimi hayatımıza yeni girmiş olsa da oldukça kısa bir süre içerisinde popüler hale gelmiştir.

Unicorn, ilk olarak 2013 yılında yazılan “Welcome To The Unicorn Club: Learning From Billion-Dollar Startups” isimli makalede ortaya çıkmıştır. Unicorn teriminin ortaya çıkmasını sağlayan kişi ise Cowboy Ventures’ in kurucusu Aileen Lee’dir.

2013 Yılında ilk olarak hayatımıza giren Unicorn girişim terimi, kendi içerisinde de “decacorn” ve “hectocorn” olmak üzere iki farklı kola ayrılmıştır. Dilerseniz, kendi arasında iki farklı kola ayrılan bu terimi biraz daha yakından ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

1.     Decacorn Girişim Nedir?

Küresel çapta değeri 10 milyar doları aşan şirketlere Decacorn girişim denmektedir. Uber, Dropbox ve Pinterest gibi girişimler ise Decacorn girişimine örnek olarak verilebilmektedir.

2.     Hectocorn Girişim Nedir?

Küresel çapta değeri 100 milyar doları aşan şirketlere ise Hectocorn girişim denmektedir. İnovasyon ve müşteri deneyimini en üst düzeyde tutan şirketler ise Hectocorn girişime örnek olarak verilebilmektedir.

Unicorn Şirketler Türkiye Listesi

Ülkemizin en önemli oyun şirketlerinden biri olan Peak Games, bilindiği üzere geçtiğimiz yıl içerisinde Zynga şirketine satılmıştı. Amerika merkezli oyun şirketi Zynga, o dönem Peak Games’ i 1,8 milyar dolara satın almıştı.

Yapılan bu satış ile birlikte Peak Games, ülkemizin ilk ve tek Unicorn girişimi seviyesine ulaşan şirketi olmuştur. İlerleyen yıllar içerisinde ülkemizde yer alan bazı şirketlerin de bu seviyeye ulaşması beklenmektedir.

Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dünyada Unicorn Girişimler

Ülkemizin ilk ve tek Unicorn girişimi seviyesine ulaşan şirketi Peak Games olsa da küresel pazar da bu seviyeye ulaşan sayısız şirketler bulunmaktadır. Günümüzde değeri 1 milyar doları aşan girişim sayısı, yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda 110 olarak belirlenmiştir.

Startup olarak da adlandırılan bu listenin en başında ise Ant Financial şirketi gelmektedir. Söz konusu şirketin değeri ise 150 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Ant Financial, Alibaba Grubu’na bağlı olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Küresel çapta faaliyet gösteren Unicorn girişimlerde her ne kadar Çin damgası olsa da Amerika Birleşik Devletlerinden de bazı şirketler bu listeye girmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinden bu listeye giren bazı dikkat çekici şirketler ise şu şekildedir; Uber, Facebook, AirBnB.

Unicorn Girişimlerin Özellikleri

  • Unicorn olarak adlandırılan girişimler, genellikle tüketici odaklı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
  • Startup girişimlerin büyük bir çoğunluğu etkili İnovasyon tekniklerine sahiptir. Söz konusu bu özelliğe en güzel örnek ise Uber’dir.
  • Söz konusu girişimlerin büyük bir çoğunluğu teknoloji odaklıdır.
  • Unicorn girişimlerinin büyük bir çoğunluğu hızlı büyüme stratejisini benimsemiştir.

Yukarıda yer alan özellikler Startup olarak adlandırılan girişimlerin temel özellikleridir. Şirketlerin değeri teknik açıdan birçok değerlendirme neticesinde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde şirketlerin değerini araştıran yüzlerce danışmanlık firması bulunmaktadır.

Unicorn girişimcilik olarak adlandırılan bu süreç her ne kadar hayatımıza yeni girmiş olsa da popülerliğini son derece hızlı bir şekilde arttırmıştır. Yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda bu girişim faaliyetlerinin önümüzdeki yıllara da damga vurması beklenmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir? Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Unicorn Girişim Nedir, Özellikleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.