Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Bankalar son dönemlerde kredi ve kredi kartı borçlarını varlık şirketlerine devrediyor. Borçlularınsa bu konuda Varlık şirketi nedir, varlık yönetim şirketine borcumu ödemezsem ne olur gibi sorular aklına takılıyor.

Varlık Yönetim Şirketleri, son zamanlarda artmaya başlamış bulunuyor. Bankalar daha önceden kredi ve kredi kartı tahsis etmiş oldukları müşterilerin bir kısmından çeşitli sebeplerle bu borçları tahsil edemiyorlar. Bu tahsilat süreci uzadıkça onlar da avukat ve benzeri giderler yerine daha uygun tutarla varlık şirketlerine devrediyorlar. Varlık şirketleri, bir müşteriden almış oldukları kredi borcunu tahsil ederek kendileri bir kazanç sağlamaya çalışıyorlar.

Örnek vermek gerekirse, bankanın sunmuş olduğu 5 milyon TL’lik bir borcu varlık şirketi 2 milyon TL’ye satın alıyorsa, sizden 3 milyon TL aldığında bir kar sağlamış oluyor. Özel kampanyalar, indirimler ve taksit avantajları da sunan varlık yönetim şirketleri, bu şekilde tahsilat yoluna gidiyorlar.

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Varlık Yönetim Şirketine Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Borçluların aklında ise en önemli soru varlık yönetim şirketine borcumu ödemezsem ne olur?  Bankaların size özellikle maaş haczi, icra ve benzeri gibi işlemler ile tahsil edemediği borçları bir anlamda varlık yönetim şirketi satın almış oluyor. Sizinle ilgilenecek kurum veya şirket varlık yönetim şirketi olmuş oluyor. Varlık yönetim şirketine devredilmiş olan borç, banka gibi aslında bağlayıcılığa sahiptir. Borç durumu yine kredi borcu gibi geçmekte ve kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kredi notu olumsuz etkilendiği takdirde yani borcu ödemediğiniz takdirde banka size kredi veya kredi kartı vermeyecektir. Bu şirketler takip ederler ve borcu ödemeniz halinde sizlere çeşitli indirimler yaparak veya taksitlendirmeler yaparak bu borcunu tahsil etme yoluna giderler. Sonuç itibarıyla varlık yönetim şirketleri de buradan belli bir kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi kesinlikle bu borç ödenmediği takdirde yine süreç devam etmekte ve dolayısıyla kredi notunuz da olumsuz etkilenmektedir.

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borcun Zaman Aşımı Var Mıdır?

Varlık yönetim şirketine borcumu ödemezsem ne olur sorusunun yerine borcu nasıl öderim sorusunu sormak aslında bu noktada daha mantıklı gelmektedir. Çünkü zaman aşımı diye bir şey yok ve hiçbir şekilde bu devredilen borçlarda kurtulma şansınız bulunmamaktadır. Para bir şekilde varlık şirketi tarafından alınacaktır. Varlık şirketine devredilen borç ödenmediği takdirde yine aynı resmini süreç devam edecektir. Faizlendirme de devam etmiş olacaktır. Bunun için sizin de aslında bu noktada en iyi yapmanız gereken şey yani borçlu olan kişinin yapması gereken şey iyi bir pazarlık sürecidir. Bu pazarlık süreci doğru bir şekilde yapılması halinde hem indirim hem taksitlendirme hem de özel ödeme koşullarından yararlanılabilir. Böylece varlık yönetim şirketine borcunuz ödenerek belirli bir süre sonra sürecin de tamamen temizlenmesi sağlanır. Hem de tekrardan kredi çekme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Varlık Yönetim Şirketi Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? için yorumda bulun

    Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? için ilk yorumu yapabilirsin.