Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Ülkemizde uzun zamandır yapılan yatırımlar için çok sayıda devlet desteği ve teşvik uygulanır. Yatırım teşvik belgesi de bu anlamda dikkat çeker. Bu belge, gerçek ya da tüzel kişiler tarafından Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki yatırımlarının teşvik edilmesi amacı ile düzenlenir. Bu belge sayesinde yatırım harcamalarında vergisel anlamda avantaj kazanılır. Finansman destekleri ve yatırım yerinin tahsis edilmesi gibi fırsatlar sunar.

Belgenin alımı için yapılması gerekenler teşvik mevzuatlarının yanı sıra mevzuat hükümleri ve uygulama düzenlerince belli olur. Yazılı mevzuat ve genel müdürlük tarafından uygulamalar ile yatırım teşvik belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı ortaya çıkar. Mevzuat hükümlerine ve uygulamalara aykırı yanlış işlemler hukuki sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle mevzuat ve uygulamalar konusunda deneyimli kişilerin bilgisine başvurmak gerekir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Az gelişmiş bölgelere yatırım desteğinin verilmesi ve bölgesel anlamda gelişmişlik farkının azaltılması en temel amacı olan bu belge, teşvikten faydalanan kişilere verilir. Bu belge işletmelerin yanı sıra yeni yatırım yapmayı düşünen kişiler için de önem taşır. Bu sebep ile teşvik belgesinin alınması kapsamında yatırımcıların detaylı bilgi edinmesi gerekir.

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır 2020 yılında da sıklıkla sorulan sorular arasındaydı. Bu belgeye başvuru yapmak istenmesi durumunda yatırım teşvik belgesi e-tuys üzerinden elektronik imza kullanarak işlemler gerçekleştirilir. Türkiye sınırları içinde gerçekleşen yerli ve yabancı sermaye sahibi gerçek ya da tüzel kişi gibi firmaların yatırımları için devlet destekleri yanı sıra teşvik tedbirlerinden de yararlanılabilmesi için bu belgeye ihtiyaç duyulur.

Belgenin alınabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat edilir. Bu müracaatlar, Bakanlık incelemesi ardından müracaatların eksiksiz olmaları şartı ile yatırımcı adına teşvik belgesi düzenlenebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Günümüzde gelişen teknolojik olanaklar ve internet kullanımının artışı ile teşvik belgesi için gerekli müracaatlar elektronik sistem üzerinde yapılabilir. Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi, kısa ismi ile E-TUYS aracılığı ile teşvik belgesi müracaatı yapılabilir. Bu belge yine bu sistem aracılığı ile elektronik ortamda alınabilir.

Teşvik belgesi alınabilmesi için gerekli tüm işlemler de E-TUYS üzerinden elektronik ortamda yürütülebilir. Elektronik imza sahibi ya da nitelikli elektronik sertifikası bulunan kişilerin yanı sıra bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kişiler de yatırımcı adına başvuru gerçekleştirebilir ve yatırımcı adına belgeyi alabilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar

Başvuru süreci yetkilendirme işlemi ile başlar. Yetkilendirme, sistem üzerinde yatırımcı için işlem yapılabileceği yetkisi anlamına gelir. Yetkilendirme işleminin ardından E-TUYS sisteminde yatırımı gerçekleştiren yapacak bilgileri girilir. Bilgilerin girilmesi ile başvuru ekranı açılır ve oluşturulan yatırım projesi sisteme girilir. Gereken tüm bu bilgiler elektronik ortamda gerçekleştirilir ayrıca girilen bilgileri destekleyen tüm belgeler de PDF formatında sisteme yüklenir ve onaya sunulur.

Sistem üzerinden yapılan her yatırım projesi için doğru adımların izlenmesi gerekir. Proje bir bütün olarak sisteme girilip onaya sunulur. Yatırım projesinde eksik bulunmaması ya da değişiklik gerekmediği takdirde bakanlık tarafından onaylanır ve böylelikle belge de alınmış olur.

Günümüzde sadece internet ortamında düzenlenen ve kullanılan belge için fiziksel hiçbir evrakın verilmesi gerekmez. Yatırım için ister makine alımı ister resmi kurumlar ile ilgili tüm işlemler E-TUYS sistemi ile gerçekleştirilir. E-TUYS sistemi, teşvik programları ve uygulamaları açısından ihtiyaç duyulan tüm kurumlar ile uyum içindedir. Bu neden ile yatırım teşvik belgesi e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

Başvurusu gibi yatırım teşvik belgesi sorgulama ya da kontrolü de sadece elektronik ortamda yapılır ve tüm işlemler E-TUYS sistemi vasıtası ile elektronik olarak gerçekleşir. Pek çok yatırımcı teşvikten faydalanmak istese de bazı koşulların yerine getirilmesi önem taşır. Koşulların yerine getirilmesi ile de belgenin temin edilmesi gerekir. Öncelikle belgenin kimler tarafından alınabileceği aşağıdaki gibidir:

  1. Dernekler ve vakıflar
  2. Kamu kurum ve kuruluşları
  3. Gerçek kişiler ve adi ortaklıklar
  4. Sermaye şirketleri
  5. Kooperatifler
  6. Yurt dışı menşeli yabancı şirketlerin Türkiye’de var olan şubeleri

Gerekli koşulların yerine getirilmesi ile alınan bu belge son derece önemli avantajlar da sunar. Yatırım teşvik belgesi avantajları; faiz desteği, KDV istisnası, sigorta priminde işveren desteği, işçi payına düşen sigorta prim desteği, yer tahsisi, belediye harçlarından muafiyet, vergi indirimi ve gümrük vergisi muafiyeti yer alır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.