Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar)

Paraları ile ilgili sıkıntı yaşayanlar yırtılmış parayı banka alırmı hangi bankalara gitmeliyim diye sorular sorulmaktadırlar. Biz de bu yazımızda sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Bilindiği gibi paralar kullanıma bağlı olarak zaman zaman zarar görebilmektedir. Aslında bu sorunun cevabı evet. Bu paraları değiştirmeniz mümkündür. Kopuk, hasarlı veyahut da yırtılmış olan paraları rahatlıkla yenisi ile değiştirebilirsiniz. Bunun için Merkez Bankası veya Ziraat Bankası’na gitmeniz gerekmektedir. Türk Lirası’nın İtibarını Koruma ile ilgili yürürlükte bulunan mevzuat gereğince Merkez Bankası bu işleme müdahale edecektir. Kopuk, hasarlı veya yırtık, zarar görmüş herhangi bir parayı da değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir?

Yırtılmış parayı banka alır mı sorusunun cevabını evet olarak verdiğimiz gibi elbette ki bunun da bir işlemi bulunmaktadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi Türk Lirası İtibarını Koruma Mevzuatı gereğince işlemler yapılmaktadır. Öncelikli olarak Merkez Bankası ve Ziraat Bankası tarafından bu paraları değiştirebileceğiniz bilmenizi isteriz. Para değişimi yapılması için herhangi bir şubeye gitmeniz ve gişelerden sıra alarak sıra size geldiğinde bunu vermeniz yeterli olacaktır. Kimlik kartınızı, görevliye verir ve parayı uzatıp değişim talebinde bulunmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Banko görevlisi, sadece sizden bu konuda mantıklı bir cevap bekleyecektir. Paranın değişim talebi, hızlı bir şekilde onaylanır ve size paranın yenisi verilir.

Yırtılmış Parayı Banka Alıyor Mu

Yırtılmış Parayı Banka Alıyor Mu

Yırtık Para İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yırtılmış parayı banka alır mı sorusunun cevabını evet olarak verdiğimiz gibi aynı zamanda işlemleri de söyledik. Ancak bu noktada bilinmesi gereken durumlar bulunduğunu özellikle altını çizelim. Bazı durumlarda da bu paranın değişimi yapılmayacaktır. Paranın yüzde 50’sinden fazlası kopuk ve parçasının bulunmaması gerekir. Aynı zamanda da paranın seri numarasını okunmaması durumunda bu paranın değişikliği yapılmaz. Ayrıca para değişimleri haftanın belirli günlerinde yapılmaktadır. Banka tarafından belirtilmiş olan günlerde bankayı ziyaret ederek bu şekilde paranızı değiştirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak parayı değişim gününde önce götürdü iseniz değişim talebiniz kabul edilse de parayı hemen alamazsınız. Banka o değişimin yapılacağı günü size randevu verir. Böylece paranızı o gün gidip alabilirsiniz. Onayınızı almış ve herhangi bir sıkıntı almadan evinize dönmüş olursunuz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için yorumda bulun

    Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için ilk yorumu yapabilirsin.