Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar)

Paralar günümüzde alışveriş sistemlerinin olmazsa olmazlarından olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bu kadar çokça kullanılması da beraberinde paraların yıpranmasına sebebiyet veriyor. Yırtılmış parayı banka alır mı sorusunun en önemli sebebi de aslında budur. Belirli bir süre elden ele dolaşması nedeniyle paralar yıpranmaya başlar. Bunun haricinde gün içerisinde cebimizde durduğu için ve cebi çokça kullandığımızda da zarar görmeye başlarlar. Hatta zaman zaman cebimizde çamaşır makinesinde yıkandığı da olmaktadır. Bu tip durumlarda yıpranan paralar zamanla yırtılabilmektedir. Yırtılan paranın tamamen kaybolmaması sizin parayı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Elbette en önemli noktalardan biri de bu parayı banka alır mı, nasıl alır? Şimdi sizlere bu konuda detaylı şekilde bilgi verelim.

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı

Yırtılmış Parayı Hangi Banka Alır?

Yırtılmış parayı banka alır mı sorusunun net cevabı ise 2 banka aracılığıyla alındığıdır. Bu bankalar Ziraat Bankası ve Merkez Bankasıdır. Bu iki banka sizlerden yırtılmış ve ya zarar görmüş olan paralarınızı almakta ve kabul etmektedir. Bu noktada önemli hususları sizlere bildirelim ve siz de işlemlerinizi nasıl yapacağınız konusunda daha net bilgi sahibi olunuz.

 

Yırtılmış Parayı Banka Nasıl Kabul Eder?

Yırtılmış olan para Ziraat Bankası aracılığıyla değiştirilmek istenildiğinde Cuma günleri öğleden sonra bu işlem yapılabilir. Bu konunun da belirli kıstasları bulunmaktadır. Bu kıstasların başında paranın %50’sinden fazlasının yırtılmamış olması gelmektedir. Çok yüksek bir kısmının yırtılması durumunda para kabul edilmeyebilir. Paranın kontrolü sağlanırken sizden görevlinin isteyeceği önemli bir nokta da paranın üzerindeki seri numara kısmıdır. Seri numarası okunabilir olmalıdır. Okunamayacak kadar hasar almış olan paraların değişimi kabul edilmeyebilir. Yırtılmış parayı banka alır mı sorusuna cevap verirken özellikle bu parada eksik olmaması da önemlidir. Getirmiş olduğunuz parada eksik olması durumunda banka tarafından bu para kabul edilmeyebilir.

 

5 TL’den 200 TL’ye kadar olan tüm banknotlar bu şekilde değişim işlemi için bankaya götürülerek işlem yapılabilir. Yukarıda yazmış olduğumuz kuralları göz önünde bulundurarak Ziraat Bankasının herhangi bir şubesine giderek paranızı götürebilirsiniz. Bu durumda gereken işlem hemen görevliler aracılığıyla yapılacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir Cevap Yazın

  1. Yırtılmış Para Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için yorumda bulun

    Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar) için ilk yorumu yapabilirsin.